Borsa Yorumları

Resesyonda İyi Performans Gösterecek Hisseler!

March 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Resesyonda İyi Performans Gösterecek Hisseler!

Wolfe Research’ten yapılan açıklamaya göre, resesyon risklerinin artması nedeniyle, savunmaya geçmenin ve ABD borsalarında daha sonra gelebilecek fırsatları değerlendirerek sektör üstü performans gösterebilecek hisseleri satın almanın zamanı geldi.

Bu gelişmeleri göz önünde bulunduran Wolfe Research, bir resesyon yaşanması durumunda diğerlerine göre daha iyi performans göstereceğine inandığı 10 hisseyi belirledi.

Geçen yıl 12% değer kazanan ve 6% temettü getirisi sağlayan AT&T (T) bunlardan biri. Cep telefonu operatörünün tahmini 2023 F/K oranı 7,6x iken, işletme değerinin faiz, vergi ve amortisman öncesi tahmini 2023 kârına (FVAÖK) oranı 6,2x.

AT&T (T) ocak ayında Wall Street beklentilerini aşan bir 4. çeyrek abone artışı açıkladı. Reuters’ın şubat ayında yaptığı bir habere göre şirket, borçlarını tamamen kapatma çalışmaları kapsamında siber güvenlik bölümün satışını gerçekleştirmeyi de düşünüyor.

McDonald’s (MCD) hisseleri son 12 ayda 21% yükseliş kaydetti. Şirketin tahmini 2023 F/K oranının 24,7x, işletme değerinin 2023 tahmini FVAÖK’e oranının ise 16,4x olduğu açıklandı.

Ocak ayının son günlerinde 4. çeyrek bilançosunu açıklayan fast-food zinciri analist tahminlerinin üzerine çıkmış olsa da CEO Chris Kempczinski, “kısa vadeli enflasyonist baskıların 2023’te devam etmesini” beklediğini kaydetti.

Walmart (WMT), şubat ayında gerçekleştirilen bilanço toplantısında daha ılımlı tahminler yapabilmek için tüketici harcama gücünü baskılayan faktörlere değindi. Ancak ülkenin en büyük perakendecisi olan Walmart, adeta bir mağaza markası gibi, esasen pahalı olan seçeneklerin yerine daha ucuzuna giden tüketicilerden de fayda sağlayabilir. Numerator’dan alınan bilgilere göre Walmart, çok kanallı perakendeciler arasında özel markalı ürünleri en fazla satışa sunan şirket (25%).

Mega perakendecinin hisseleri geçen yıl 2% düşerken, temettü getirisi 1,7% olarak gerçekleşti. Şirketin F/K oranı 22,4x seviyesinde iken, işletme değerinin 2023 tahmini FVAÖK’e oranı 10,7x oldu.

Son olarak Eli Lilly (LLY) hisselerini ele alalım. Hisseler son 12 ayda 20% değer kazanırken, temettü getirisi 1,4% olarak gerçekleşti. İlaç üreticisinin tahmini 2023 F/K oranının 37,2x, işletme değerinin 2023 tahmini FVAÖK’e oranının ise 28,7x olduğu açıklandı.

Alzheimer ilacı solanezumab’ın hastalığın ilerlemesini yavaşlatma konusunda başarısız olmasının ardından, Lilly bu ilacın geliştirme çalışmalarını geçen hafta durdurmuştu. Morgan Stanley dün yaptığı açıklamada, Eli Lilly (LLY)’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesindeki notunu yineledi.

Müşterilerine hitap ettiği bilgilendirme yazısında, “LLY’nin kapsamı genişletilmiş bir obezite etiketi başvurusunda bulunmasına olanak sağlamanın anahtarı olan, SURMOUNT-2 Ph3 obezite deneyinden elde edilen verileri kısa süre içinde bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Resesyonda İyi Performans Gösterecek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC