Ekonomi ve Finans Haberleri

Resesyona Hoş Geldiniz: Analistler ABD Ekonomisi için Endişeli

Resesyona Hoş Geldiniz: Analistler ABD Ekonomisi için Endişeli
Google News Icon Takip Et

ABD’de dün açıklanan gayri safi milli hasıla (GSYH) verileri, ülke ekonomisine yönelik karışık bir resim çiziyor. 

GSYH’de yıllık 1,1% büyüme görülürken, beklentiler ve FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyreden enflasyona rağmen tüketici talebi artmış. 

Bir süredir piyasalarda etkisi görülen resesyon endişeleri, özellikle büyük teknoloji şirketlerinden gelen güçlü bilançolarla yatırımcılar için arka plana atılmıştı. Ancak Wall Street, ABD ekonomisinin resesyonun eşiğinde olduğunu düşünüyor.

💡 Pantheon Macroeconomics analisti Ian Shepherdson: “GSYH, özel stok yatırımlarındaki 2,3%’lük düşüşten darbe aldı. Öte yandan son talep, tüketimdeki 3,7%’lik artışla 3,4% yükseldi. Kısaca, ekonomi ilk çeyrekte neredeyse hiç büyümedi ve ikinci ve üçüncü çeyrekte de gerilemesi muhtemel. Resesyona hoş geldiniz.”

〽️ Morgan Stanley analisti Mike Loewengart:  “Birinci çeyrekte beklentilerin altında gelen GSYH verisi, FED’in enflasyonla mücadele kampanyasının olumsuz bir tarafına, yani durgunlaşan ekonomiye işaret ediyor. FED öngörülerindeki son rakamlar değişebilir ancak ekonomik bir ‘yumuşak inişin’ yatırımcıların umutlarının aksine mümkün olmayabileceğine işaret ediyor. Piyasa ortamı da volatil seyrini sürdürmeye devam edebilir.”

⚠️ Capital Economics analisti Andrew Hunter: “Hayal kırıklığına uğratan 1,1%’lik GSYH rakamı ekonominin düşünülenin aksine yıla pek hızlı bir başlangıç yapmadığına işaret ediyor. Yüksek faiz oranları ve sıkılaşan kredi koşullarının ekonomiyi yakında hafif bir resesyona itmesine yönelik beklentimiz devam ediyor.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC