Borsa Yorumları

Resesyon Özel: Goldman Sachs’ın Favori Hisseleri!

December 9, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Resesyon Özel: Goldman Sachs’ın Favori Hisseleri!

Uyarı niteliğindeki belirtiler, küresel ekonominin bir resesyona doğru ilerlediğine işaret ediyor.

Salı günü açıklamalarda bulunan Goldman Sachs CEO’su David Solomon ekonominin önümüzdeki aylarda resesyona gireceği yönündeki tahminlerini dile getirirken, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ise inatçı yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını baskılaması sebebiyle önümüzdeki yıl bir resesyonu tetikleyebileceği uyarısını yaptı.

Nancy Tengler gibi diğer eski kurtlar da benzer görüşte. Laffer Tengler Investments CEO’su ve baş yatırım yöneticisi Tengler, CNBC “Street Signs Asia” programında salı günü yaptığı konuşmada, “Ekonomi 2023’te yavaşlayacak. Gerçekten resesyonda mıyız, yoksa değil miyiz? Getiri grafiği evet diyor, yavaşlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tengler’ın sahip olduğu hisseler

Tengler’ın, “yavaşlama arefesinde favori finans hissesi” ise yatırım bankası Goldman Sachs (GS).

Tengler, “Bu şirket yerel bankalara ve diğer büyük bankalara kıyasla daha düşük faiz oranı pozisyonuna ve hassasiyetine sahip. Hem işlemlerde hem de birleşme-devralmalarda kullanabilecekleri çok sayıda kaldıraçları var” dedi.

Ayrıca Goldman (GS)’ın beş yıl bazında yıllık yaklaşık 25% büyümeyle birlikte artan bir temettü ödeme siciline sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Yatırım bankası 2,6%’lık bir cari getiri ödemesi yapıyor.

Goldman (GS), Tengler’ın yatırım konseptlerinden biri olan “dijital dönüşümü başaran eski ekonomi hisseleri” temasına da uyuyor.

Tengler, Goldman (GS)’ın, finans teknolojisi girişimlerini tek bir bulut-tabanlı platforma toplamak amacıyla, Platform Çözümleri olarak adlandırılan yeni bir bölümü yakın geçmişte kurduğunu belirtti.

Platform Çözümleri, Goldman (GS)’ın gelişmekte olan “dijital kurumsal nakit yönetimi” girişimini bünyesinde barındıracak. Bu yeniden yapılanmayı haberleştiren ilk gazete olan Wall Street Journal’ın haberine göre, bu yeni bölüm geçtiğimiz günlerde finans teknolojisi şirketi GreenSky’ı bünyesine kattı ve bunun yanı sıra Apple (AAPL) ve General Motors (GM) ile kart ortaklığı kurdu.

Tengler’ın beğendiği diğer bir eski ekonomi hissesi de Kalifornia merkezli kiralık depo firması Public Storage (PSA). Tengler’a göre şirketin bilançosunda 900 milyon dolar nakit ve 80%’den fazla işletme marjı görünüyor. Tengler ayrıca şirketin son üçüncü çeyrek gelir toplantısında dördüncü çeyrek tahminlerini de yukarıya çektiğini sözlerine ekledi.

Tengler, Public Storage (PSA)’ın, beş yıl bazında yıllık 21,5% temettü artışına ek olarak, geçmişte özel temettü ödemeleri yaptığını belirtti. Şirket 2,7%’lik bir cari getiri ödemesi yapıyor.

Tengler’ın teknoloji alanındaki favorileri ise Microsoft (MSFT) ve Palo Alto Networks (PANW).

Tengler, “Büyüyen bir temettü ile bu seviyelerdeki Microsoft (MSFT), dijital devrimi yönlendiren birçok şirketten biri. Buluttaki büyümenin yavaşlamasının bir sonucu olarak son çeyrekte bir panik havası yaşanmış olsa da, manzaraya biraz daha yakından bakalım. Şirket kazanç ve gelir beklentilerini aştı ve Bulut segmentinin geçen yıla kıyasla devam eden güçlü gidişatı sayesinde üçüncü çeyrekte rekor kırdı (gelir rakamı 32% artışla 23 milyar dolara ulaştı)” dedi.

Palo Alto (PANW)’nun kazancını, hisse başına gelirini ve faturalı abone sayısını arttırdığı “güçlü” üçüncü çeyrek öngörüsüne dikkat çeken  Tengler, daha önce CNBC’de yaptığı konuşmada, sektördeki artan talebi göz önünde bulundurduğumuzda siber güvenliğin “uzun soluklu bir öykü” olduğunu söylemişti.

Resesyon Özel: Goldman Sachs’ın Favori Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC