Borsa Haberleri

Reklama Bağımlı Sosyal Medya Sektörü Alarm Veriyor

Ekim 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Reklama Bağımlı Sosyal Medya Sektörü Alarm Veriyor

 ● Taleplerdeki azalma ile birlikte markaların pazarlama ve reklam bütçelerinde kesintiye gitmesi dijital dünyayı olumsuz etkilemişti. Snap’in bu yöndeki uyarısı endişelerin artmasına neden oldu.

● Bokeh Capital Partners’tan Kim Forrest, “Bu gerçekten de ders verici bir hikâye. Reklamcılar küçük ölçekli bu platformlarda harcama yapma konusunda isteksiz davranarak zaten resesyona girmiş olduğumuza işaret ediyor olabilirler.” dedi.

● Dijital reklam şirketleri, Apple’ın iOS platformunda kullanıcıların veri izlemeyi devre dışı bırakmalarına olanak tanıyacak şekilde yaptığı gizlilik düzenlemelerinin ve TikTok’un yüksek rekabet yoğunluğunun getirdiği zorluklar nedeniyle bu yılın başından beri toplam 1 trilyon dolar değer kaybetti.

● Bernstein analisti Mark Shmulik, “Zor şartlardaki makro ortamda, reklam verenlerin, tüketici sağlığını takip etmeleri nedeniyle daha büyük ve temel platformlar olan Google ve Meta’ya öncelik verdiğini izlemeye devam ediyoruz.” diyerek, reklam verenlerin daha küçük deneysel platformlara yaptıkları harcamaları kıstıklarını vurguladı.

Alphabet (GOOGL), Meta (META) ve Pinterest (PINS) yılbaşından bu yana 30% ile 60% arasında değer kaybederken, Snap hisselerinin değeri yaklaşık 77% oranında düştü. Bununla birlikte Twitter (TWTR), milyarder Musk’ın şirketi satın alacağı beklentisi nedeniyle 21% değer kazandı.

Reklama Bağımlı Sosyal Medya Sektörü Alarm Veriyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti