Piyasa Öncesi

Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

June 21, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • ABD borsaları güne pozitif bir görünümde başlasa da Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi yatırım dünyasının dev şirketleri henüz piyasada resesyon risklerinin fiyatlanmadığı konusunda emin gözüküyor. 

 • Powell’ın yarın TSİ 16:30’da kongrede yapacağı para politikasına ilişkin değerlendirmeleri içeren yarıyıl sunumu, borsadaki fiyatlamalar için katalizör olabilir.
Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

💎 Değerli Madenler

Altın, yatırımcılar enflasyon ve büyümeye ilişkin endişeleri değerlendirirken 10 yıllık ABD tahvilleri yükseliyor olmasına rağmen yatay görünümünü koruyor. Altın tarafında Powell’ın bu hafta yapacağı konuşma fiyat hareketliliklerini etkileyebilir.

 • Guardian Gold Avustralya İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Altın, ABD tahvil getirilerinde yaşanan artışa rağmen iyi bir direnç sergiliyor, eğer hisse senetlerinde dramatik bir satış dalgası görürsek yatırımcıların daha korumacı bir yatırım tarzını benimseyerek altın gibi güvenli limanlara yönelmesini görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD başkanı Biden’ın iyimser açıklamalarını fiyatladı ve geri çekildiği seviyelerden tekrar yükselişe geçerek 115 doları aştı. 

 • Öte yandan Oanda kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “Piyasa son derece sıkı olmaya devam ediyor, ancak durgunluk tehdidi ham petrol fiyatları için birkaç olumsuz güçten biri” dedi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

American Airlines (AAL)

 • American Airlines, personel sıkıntısı nedeniyle İşçi Bayramı tatili hafta sonundan sonra üç şehir için hizmeti durduracak ve son aylarda binlerce iptal ve kesinti arasında havayolu endüstrisindeki son hareketi gerçekleştirmiş olacak. Kaynak

 • Bir havayolu sözcüsü; Ithaca, NY; ve Islip, NY, “bölgesel pilot sıkıntısına” yanıt olarak 7 Eylül’de şirketin Toledo, Ohio’ya hizmeti bırakacağını söyledi.

 • Çok sayıda Amerikalının pandeminin başlamasından bu yana ilk kez seyahat etmesiyle seyahat talebi arttı. Ulaştırma Güvenliği İdaresi, Cuma günü havalimanlarında yaklaşık 2,44 milyon kişiyi taradığını söyledi ve bu sayı 28 Kasım 2021’den bu yana diğer tüm günlerden daha fazla. Geçtiğimiz hafta sonu Babalar Günü ve Juneteenth öncesinde personel sıkıntısı sebepli binlerce uçuş iptal edildi veya ertelendi.

 • Air Line Pilots Association’a (ALPA) göre, tamamı American’a ait olan üç bölgesel havayolu şirketi – PSA Airlines, Envoy Air ve Piedmont Airlines – kısa süre önce American ile pilotları cezbetme ve elde tutma çabalarının bir parçası olarak “önemli ücret artışları” içeren sözleşme anlaşmalarını duyurdu.  ALPA’nın PSA pilot grubu başkanı John Ebbert yaptığı açıklamada, “Yeni PSA anlaşmaları yalnızca PSA’nın kaliteli pilotları işe almasına ve elinde tutmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda diğer bölgesel havayollarının da aynı şeyi yapması için standartları belirleyecek.” dedi.
Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

FedEx (FDX)

 • Dünyanın en büyük paket teslimat hizmeti olan FedEx, 23 Haziran Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra 2022 mali yılı dördüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak. Ortalama olarak, analistler 24,3 milyar dolarlık satışlardan 6,91 dolarlık hisse kârı bekliyorlar. Kaynak

 • Küresel nakliye ve lojistik devi, mevcut rekabetçi pazar ortamında yatırımcıların güvenini kazanmak için çok çalışıyor. Bu ay, şirketin CEO’su Raj Subramaniam, “hissedarlar için uzun vadeli değer” yaratmak için tasarlanmış bir dizi iyileştirmeyi duyurdu.

 • Yatırım yönetimi firması DE Shaw ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak, Tennessee merkezli FedEx, Memphis, üç aylık temettüsünü Temmuz ortasından itibaren 50%’den fazla artırdı, yönetim kurulunu yeniden yapılandırdı ve ABD’deki en yüksek enflasyon oranıyla mücadele etmek için de  maliyetleri düşürme sözü verdi. 

 • Değişiklikler, şirketin hisselerinin geçen hafta 14% artarak bu yıl FDX kayıplarını azaltmasına neden oldu. Bu yıl 11% değer kaybeden FedEx hissesi Cuma gününü 229,90 dolardan kapattı.
Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

Tesla (TSLA)

 • CEO Elon Musk bugün yaptığı açıklamada, Tesla’nın önümüzdeki üç ay içinde maaşlı işgücünü yaklaşık 10% oranında azaltacağını söyledi.

 • Musk, Bloomberg tarafından düzenlenen Katar Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, kesintilerin şirketteki toplam personel sayısında yaklaşık 3,5%’lik bir azalmaya tekabül edeceğini söyledi.

 • Elon Musk ABD ekonomisinde yaşanan enflasyon ve artan faizlerin olası etkilerini değerlendirerek, “Bir noktada resesyon yaşanması kaçınılmaz, yakın vadede yaşanması ise yaşanmama ihtimalinden daha yüksek. Dolayısıyla buna kesin demek doğru olmaz ama olma ihtimalinin daha ağır bastığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

Ford (F), General Motors (GM)

 • Her zamankinden daha fazla insan elektrikli araç satın alıyor. ABD’de 2016′dan bu yana altı kat artışla yaklaşık 2 milyon EV var, ancak EV sayısı halen faaliyette olan 280 milyondan fazla aracın çok küçük bir dilimi. Yakın tarihli bir McKinsey & Company Raporuna göre, şu anda mevcut olandan yaklaşık 20 kat daha fazla şarj istasyonuna, 1,2 milyona kadar genel şarj cihazına ihtiyaç duyulacak.

 • Tesla, ABD’deki EV pazarının %80′ini temsil ediyor Giriş seviyesi Tesla’nın yaklaşık 50.000 dolara mal olması ve Tesla sahiplerinin %80’inin araçlarını evde şarj etmesiyle, halka açık şarj istasyonlarının geliştirilmesi gelecekteki ihtiyaçlara ayak uyduramadı. 

 • Ancak umut belli ki var, Supercharger ağı için kendi tescilli teknolojisini kullanan Tesla, bu modelden uzaklaşıyor. Geçen Temmuz, Tesla CEO’su Elon Musk bir Tweet’te “Kendi konektörümüzü yarattık, çünkü o zamanlar standart yoktu ve Tesla sadece uzun menzilli elektrikli otomobiller üretiyordu. Bununla birlikte, Supercharger ağımızı diğer tüm EV’lere açık hale getiriyoruz.” dedi.

 • Ford, önümüzdeki on yıl içinde EV’lere yapılan harcamaları 20 milyar dolara  kadar artırmayı planlıyor. BlueOval Şarj Ağı, 60.000′den fazla fişe sahip 20.000′e yakın şarj istasyonuyla Kuzey Amerika’daki en büyük halka açık şarj ağıdır. EV planlarının hızlı bir şekilde hızlanmasından bahseden Ford CEO’su Jim Farley, yakın tarihli bir EV lansman etkinliğinde “Bu, iki yıl önce bizden kimsenin inanmayacağı bir şeydi” dedi.

 • General Motors sözcüsü, “Herkes için uygun, güvenilir, uygun fiyatlı şarj erişimi sağlayan genel bir şarj ekosistemi oluşturmaya odaklanmanın gerektiğine inanıyoruz ve Ultium Charge 360 ​​ile yapmaya çalıştığımız da bu” dedi. Bu, evde, işte ve stratejik halka açık yerlerde erişimin genişletilmesini ve ayrıca filolar gibi ek kullanım durumlarını içerir. “Ayrıca, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve hem şimdi hem de gelecekte güven oluşturmak için doğru şarj cihazlarını doğru yerlere almak anlamına gelir” dedi. Kaynak

Pozitif Borsalar vs Negatif Beklentiler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı