Borsa Yorumları

Powell Dengesi: Ekonomik Sıkılaşma Gerekebilir ama Tahviller Yardımcı Oluyor

October 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Powell Dengesi: Ekonomik Sıkılaşma Gerekebilir ama Tahviller Yardımcı Oluyor

Faiz politikalarının geleceği kapsamında merakla beklenen konuşmasında FED Başkanı Jerome Powell, bir kez daha kusursuz bir güvercin ve şahin dengesi buldu.

Piyasaların faizlerin en az bir ay daha sabit kalacağı beklentisini pekiştiren merkez bankası başkanı, öte yandan daha fazla sıkılaşma gerekebileceğini belirterek aralık ayındaki FOMC toplantısında bir faiz artışına kapıyı açık bıraktı. 

Powell Dengesi: Ekonomik Sıkılaşma Gerekebilir ama Tahviller Yardımcı Oluyor

✍️ “Tahvil Getirileri Sıkı Finansal Koşullar Üretiyor”

Powell dün yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin gücünün ve sıkı işgücü piyasalarının devam etmesinin enflasyonu kontrol altına almak için daha sert borçlanma koşulları gerektirebileceğini söyledi. Ancak Powell, yükselen tahvil getirilerinin merkez bankasının harekete geçmesini daha az gerekli kılabileceğini de sözlerine ekledi.

Powell’ın konuşmasında öne çıkan birkaç madde oldu. Dilersen bu maddelere yakından bakalım:

 • Powell, FOMC’nin 1 Kasım’da sona erecek toplantısında, faiz artırımlarına tekrar ara vereceğinin sinyalini vererek komitenin “dikkatli bir şekilde” ilerlediğini söyledi. Bu yorum, daha fazla harekete geçmeden önce FED’in “bekle ve gör” stratejisini vurguluyor. Powell, son dönemde “oldukça yükselen” jeopolitik riskler de dahil olmak üzere, politikalara ilişkin belirsizlik ve risklere atıfta bulundu.
 • Aralık ayında ya da sonrasında harekete geçme seçeneğini açık tuttu ancak böyle bir hareket için oldukça yüksek bir çıta belirledi. Bundan sonraki hamlelerin “gelen verilerin bütününe, gelişen görünüme ve risk dengesine” bağlı olacağını söyledi.
 • Yüksek uzun vadeli tahvil getirilerinin FED’in faiz artırımı yapma ihtiyacını azaltabileceğini sözlerine eklerken politika yapıcıların getirilerdeki yükselişi izleyeceklerini de belirtti. 
 • Powell, FED’in gösterge faiz oranını yükseltirken “Bütün fikir, finansal koşulları etkilemek.” dedi. Powell’a göre tahvil piyasaları “şu anda daha sıkı finansal koşullar üretiyor” ve FED beklentilerden bağımsız olarak ABD ekonomisinin gücüne ilişkin beklentilerin artması gibi çeşitli nedenlerle hareket ediyor gibi görünüyor.

🤔 Tüm Bunlar Borsalar için Ne Anlama Geliyor?

Powell Dengesi: Ekonomik Sıkılaşma Gerekebilir ama Tahviller Yardımcı Oluyor

Hazine tahvili getirileri bu hafta yükselişini sürdürdü ve 10 yıllık Hazine tahvili 2007’den bu yana ilk kez 4,9%’a ulaşarak hisselerde bir satış dalgasına yol açtı. 

Tahvil getirileri ve borsalar arasındaki ilişki hakkında daha detaylı bir okuma yapmak istersen şu içeriğimizi inceleyebilirsin.

Hazine piyasasındaki bu hareket, borsadaki rallinin artık “Muhteşem Yedili” olarak bilinen birkaç önemli hisseye aşırı odaklanmaya devam ettiği bir döneme denk geliyor.

Apollo baş ekonomisti Torsten Slok; Apple (AAPL), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Meta (META), Tesla (TSLA) ve Nvidia (NVDA) hariç S&P 493 için fiyat/kazanç oranının tüm yıl boyunca 19 civarında sabit kaldığını belirtiyor. 

Ancak bu daha küçük hisse grubunun toplu F/K’sı, 50%’den fazla artarak 29’dan 45’e yükseldi. Başka bir deyişle, yatırımcılar aslında çoğu şirket için değil, sadece birkaçı için daha heyecanlı.

Slok, “Özellikle dikkat çekici olan, teknoloji hisselerinin süregelen aşırı değerlenmesinin, uzun vadeli faiz oranlarının önemli ölçüde arttığı bir yılda gerçekleşmiş olması.” diyor. 

Yine de Slok’a göre teknoloji şirketlerinin başını çektiği bu ralli, getirilerde gördüğümüz artışla “tutarsız!”:

Kısacası, bir şeylerin olması gerekiyor. Ya hisselerin mevcut faiz oranları seviyesiyle tutarlı olması için düşmesi gerekiyor ya da hisse fiyatlarının mevcut seviyesiyle tutarlı olması için uzun vadeli faiz oranlarının düşmesi gerekiyor.

👀 Yüksek Faiz Ortamından Hangi Hisseler Faydalanabilir?

Mevcut ortamda faiz belirsizliği devam ederken bu durumdan faydalanabilecek bazı hisseler de var. Bunun için bazı kriterlere dayanarak hisseleri taradık. 

Aşağıda borç/özsermaye oranı 50%’nin altında ve borç/varlık oranı 30%’un üzerinde, konsensüs analist notu “AL” olan ve hedef fiyatları en az 10% artışa işaret eden bazı isimleri bulabilirsin:

 • Applied Materials (AMAT)
 • Advanced Micro Devices (AMD)
 • Lennar (LEN)
 • ServiceNow (NOW)
 • ExxonMobil (XOM)
 • Salesforce (CRM)
 • Regeneron Pharmaceuticals (REGN)
 • Tyler Technologies (TYL)
 • Valero Energy (VLO)

Powell Dengesi: Ekonomik Sıkılaşma Gerekebilir ama Tahviller Yardımcı Oluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg, Yahoo Finance, CNBC