Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Belirsiz Bir Başlangıç

Cumartesi günü İsrail ve Filistin arasında patlak veren savaş yatırımcıları belirsizliğe iterken, hisse piyasaları da bu durumdan nasibini alıyor. Yükselen jeopolitik gerilimlerin enerji piyasası üzerinde etkileri olabilir ve hâlihazırda yükselen enflasyon ve faiz oranlarıyla ilgili endişelerden nasibini almış bir piyasada daha fazla dalgalanmaya yol açabilir. Tahvil piyasası bugün Columbus Günü nedeniyle kapalı olduğundan, yatırımcıların faiz oranlarına ilişkin bir güncelleme için bir gün daha beklemeleri gerekecek. Belirsizlik, üç büyük endeksin de geçen haftayı yükselişle tamamlamasının ve işe alımların güçlü kalmaya devam ettiğini gösteren sıcak bir istihdam verisinin ardından geldi.

🪖 2. İsrail-Hamas Savaşı

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Paramiliter örgüt Hamas ve İsrail arasında cumartesi sabahı erken saatlerde başlayan savaş, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ülkesinin savaşta olduğunu ilan etmesiyle devam ediyor. 

🚗 3. UAW Greve Doymuyor

Volvo Group’a ait Mack Trucks’ta çalışan United Auto Workers (UAW) üyeleri, grev hattındaki meslektaşlarına katılıyor. Yaklaşık 3.900 işçi pazar günü geçici bir anlaşmayı reddetti ve greve gitme kararı aldı. Bu işçiler sendikanın General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Stellantis’teki (STLA) UAW üyelerini kapsayan bölümünden farklı bir bölümünün kapsamına giriyor ancak işçiler Detroitli otomobil üreticilerindeki sendikalı çalışanlarla benzer zamlar ve sosyal haklar almayı bekliyorlar. 

🛢️ 4. Petrolün Geleceği

Fosil yakıt dönemi sona mı eriyor? Yoksa petrol endüstrisi trilyonlarca yatırım gerektirecek bir talep artışıyla mı karşı karşıya? İki enerji devinin iki farklı yanıtı var. OPEC, bugün küresel petrol talebine ilişkin orta ve uzun vadeli tahminlerini yükselterek, sektörün büyümeyi karşılamak için 14 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Grup, Hindistan, Çin, diğer Asya ülkeleri, Afrika ve Orta Doğu’dan gelen talebe dayanarak geçen yılki raporunda öngördüğünden günde yaklaşık 6 milyon varil daha fazla petrol bekliyor. Ancak dünyanın önde gelen enerji gözlemcisi Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol talebinin 2030’dan önce zirve yapacağını öngörüyor. Kurumun lideri, mevcut durumu fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcı” olarak nitelendirdi. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC