Borsa Haberleri

Pfizer ve Moderna’nın Covid Aşısı için Onay Bekliyor

Mayıs 24, 2022 • 3 dakika okuma zamanı
Pfizer ve Moderna’nın Covid Aşısı için Onay Bekliyor

FDA’nın uzman komitesi, Pfizer (PFE) ve Moderna (MRNA)’nın bebekler ve küçük çocuklar için covid aşılarına ilişkin yeni verileri gözden geçirmek üzere 15 Haziran’da toplanmayı planlıyor. Bu toplantı yazın başında, aşıların acil kullanım izni alması için zemin hazırlayacak.

FDA’nın bağımsız uzmanlardan oluşan komitesi, halka açık bir toplantıda aşıların güvenlik ve etkinlik verilerini gözden geçirerek kurumun aşılara izin vermesi gerekip gerekmediği konusunda bir sonuç bildirecek. Öte yandan FDA, genellikle komite kararlarına uygun bir nihai sonuca ulaşıyor olsa da komitenin bildirdiği sonuca uymak zorunda değil.

FDA ve Pfizer, başlangıçta, kış aylarında gerçekleşen Omicron dalgası sırasında şubat ayında ilk iki dozun yetkilendirmesini hızlı bir şekilde takip etmeye çalışmıştı. Ancak, Pfizer, ilk iki dozun Omicron’a karşı yalnızca 30% ile 40% etkinliğe sahip olduğunu açıklamasından sonra, üçüncü dozdan elde edilecek verilerle aksiyon almayı daha uygu gördü.

Moderna ise, FDA’dan nisan ayında 6 yaşın altındaki çocuklar için iki dozluk aşısına izin vermesini istedi. İki aşamalı aşı, 2 yaşın altındaki çocuklarda Omicron enfeksiyonuna karşı yaklaşık %51 etkili iken 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda yaklaşık 37% etkiliydi. Ancak Moderna’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Paul Burton, çocuklarda gözlemlenen antikor düzeylerinin ciddi hastalıklara karşı yüksek düzeyde korumaya dönüşmesi gerektiğini söyledi.

FDA, Pfizer ve Moderna’nın başvurularının incelemesini birbirini izleyen günler içinde tamamlayacağını bildirdi. Bu bildiri, kurumun verilerin böyle bir kararı desteklediğine inanması halinde, her iki aşının da yaklaşık aynı anda yetkilendirileceği ve ebeveynlere seçim için iki seçenek sunulacağı anlamına geliyor.

Moderna’nın bebekler ve küçük çocuklar için olan aşısı iki adet 25 mikrogramlık aşıdan oluşurken, Pfizer üçlü 3 mikrogramlık aşı kullanıyor. Her iki aşının dozu, şirketlerin yetişkinler için kullandıklarından çok daha az.

Her ne kadar çocuklar, yetişkinlerden daha az şiddette virüsü atlatıyor olsa da, CDC’ye göre, 5 yaşın altındaki çocukların hastaneye yatışları, Omicron dalgası sırasında önceki delta dalgalanmasından beş kat daha yüksekti. Halk sağlığı uzmanları, Omicron varyantının çocuklarda uzun süreli covid ve viral enfeksiyonla ilişkili bir durum geliştirmesinden de endişe duyuyor.

Daha da bulaşıcı olan Omicron’un alt varyantları ülkede etkisini giderek arttırırken ABD’de covid enfeksiyonları yeniden artmaya başladı. ABD, cuma günü ortalama olarak günde 105.000’den fazla vaka bildirdi. Bu rakam, önceki haftaya göre 16%’lık bir artışa denk geliyor. Ayrıca ABD’de günde ortalama 3.300’den fazla insana covid teşhisi konuluyor. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti