Borsa Haberleri

Pfizer, Global Blood Therapeutics’i Satın Alıyor

Ağustos 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Pfizer, Global Blood Therapeutics’i Satın Alıyor

Pfizer (PFE), orak hücre hastalığı için ilaç üreten Global Blood Therapeutics (GBT)’i 5,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alıyor. Pandeminin azalmasıyla birlikte yeni ürünlere ihtiyaç duyan Pfizer, ilaç üreticisinin geçen yıl yaklaşık 195 milyon dolar satan orak hücre hastalığı ilacının haklarını elde edecek. Pfizer ticari inovasyondan sorumlu başkanı Aamir Malik anlaşmayla ilgili yaptığı bir açıklamada, şirketin 2030 yılına kadar iş geliştirme yoluyla 25 milyar dolarlık riske göre ayarlanmış gelir beklediği söyledi. Söz konusu anlaşmanın ardından her iki şirketin hisselerinde de artış yaşandı.

İlaç Devi, Nadir Görülen Hastalıklar Alanındaki Çalışmalarını Hızlandırdı

Pfizer’ın gelirleri, pandeminin azalmasına bağlı olarak Covid-19 aşısına ve hastalığın tedavisini hızlandıran Paxlovid hapına olan talebin düşmesiyle risk altına girdi. Bu riske karşı yeni stratejiler geliştiren Pfizer, orak hücre hastalığının tedavisi için ilaç üreten Global Blood’ı satın alıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aamir Malik, “Küresel olarak orak hücre hastalığı ile yaşayan yaklaşık 4,5 milyon insan var.” dedi. Ayrıca sözlerine bu hastalığı tedavi edecek ilacın artık daha fazla kişiye ulaşmasını hedeflediklerini de ekledi. Cantor Fitzgerald analisti Louise Chen bir notta, anlaşmanın Pfizer’in görünürlüğünü artırması için yeni ürünler geliştirmesini bekleyen yatırımcıları yatıştıracağını söyledi. 

Pfizer ve Global Blood Hisseleri Yükseldi

Pfizer, Global Blood’un ödenmemiş her hissesi için 68,50 dolar ödeyeceğini söyledi. Bloomberg’in hesaplamalarına göre borç hariç anlaşmanın toplam özkaynak değeri yaklaşık 4,6 milyar dolar. Bloomberg istihbarat analistleri John Murphy ve Sam Fazeli bir notta, 2026 yılında yaklaşık 1 milyar dolarlık orak hücreli hastalık tedavisi ilacı satışı beklediğini ve bu rakamların Pfizer’ın gelirlerini artıracağını söyledi. Söz konusu açıklamaların ardından Global Blood hisseleri 4,6%; Pfizer hisseleri ise 0,3% arttı. 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti