Emtia Haberleri

Petroldeki Değer Kaybı Sürüyor

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petroldeki Değer Kaybı Sürüyor

ABD’de açıklanan verilerin sağlıklı ham petrol üretimi ve ihracatı göstermesinin ardından düşen petrol fiyatları, dün İsrail-Hamas ateşkesi umutlarıyla tetiklenen kayıpları genişletti. Yatırımcılar bir yandan da yarınki Fed faiz kararı açıklamasının ardından ABD faiz oranlarına ilişkin sinyalleri bekliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,97% düşüşle varil başına 87,54 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 1,78% düşüşle varil başına 81,16 dolardan işlem gördü. 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ocak ayında günlük 12,58 milyon varil olan üretimin şubat ayında 13,15 milyon varile yükseldiğini; ihracatın ise aynı dönemde günlük 4,05 milyon varilden 4,66 milyon varile çıktığını açıkladı.

Commerzbank analisti Carsten Fritsch, “İsrail ve Hamas arasındaki ateşkese dair yeni umutlar hafta başında petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu.” dedi ve fiyatların rafinerilerden gelen düşük ham petrol talebiyle de baskı altında kaldığını sözlerine ekledi.

İsrail, yedi aydır süren çatışmaları durdurmayı amaçlayan görüşmelere devam etmek üzere Kahire’ye bir ekip göndermeden önce, Hamas’ın Gazze’deki çatışmaların durdurulması ve İsrailli rehinelerin geri verilmesi önerilerine yanıt vermesini bekliyor.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, yaklaşan Fed toplantısının da bazı yakın vadeli çekincelere neden olduğunu belirterek, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasının, dolarda daha fazla yükselişi tetikleyebileceğini ve aynı zamanda petrol talebi görünümünü tehdit edebileceğini söyledi.

Bazı yatırımcılar, enflasyon ve işgücü piyasasının dirençli kalmaya devam etmesi nedeniyle, Fed’in bu yıl ve gelecek yıl faiz oranlarını çeyrek puan artırma olasılığını artık temkinli bir şekilde fiyatlıyor.

Petroldeki Değer Kaybı Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters