Borsa Haberleri

Petrol Şirketleri Nakit Akışını Artırma Eğiliminde

July 5, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Petrol Şirketleri Nakit Akışını Artırma Eğiliminde

Yatırımcılar, petrol şirketlerinin enerji üretiminde gösterdiği hızlı büyümeyi değerlendirdi. Son dönemde petrol ve gaz üretimi yapan şirketlerin, hissedarlarına daha fazla temettü veya getiri kazandırmak için stratejilerini kârlılığa öncelik verecek şekilde değiştirdiği gözlemlendi. ABD’nin prestijli şirketlerinin yer aldığı S&P 500 Endeksi’nde yer alan neredeyse tüm enerji devleri önceki yıla göre son çeyrekte nakit akışını artırdı. Ancak söz konusu artışı çeyrek bazda azalma takip etti. Yatırımcılar, geçmiş dönemde yaşanan petrol patlamalarının ardından meydana gelen düşüşler ve sermaye konusunda daha disiplinli bir yaklaşım sergilemeleri yönünde şirketleri uyardı. 

Petrol ve Gaz Üreticileri İş Modellerinde Kârlılığa Öncelik Verdi

Petrolde yaşanan patlamanın ardından enerji üretim şirketleri de stratejilerinde peş peşe değişikliğe gitmeye başladı. Hissedarlarına daha fazla nakit iade edebilmeyi hedefleyen şirketler, iş modellerini kârlılığa öncelik vermek üzere değiştirdi. Ancak bu durum yatırımcılara göre geçmişte petrolden dolayı yaşanan krizlerden ders alınmadığını gösteriyor. Enerjiye talebin yüksek olduğu dönemde aşırı borçlanan petrol şirketleri, düşüş dönemlerinde büyük sıkıntılar yaşadı. Söz konusu sıkıntıların yeniden yaşanmaması için yatırımcılardan petrol devlerine daha disiplinli bir yaklaşım çağrısı yapıldı. 

S&P 500’deki Enerji Şirketleri Son Çeyrekte Nakit Akış Hızını 10% Artırdı

ABD’deki en büyük gaz üreticilerinden biri olan Coterra (CTRA), on yılı aşkın süredir enerji fiyatlarındaki yükselme eğiliminden büyük ölçüde yararlandı ve son dönemde nakit akışını hızlandırma yönündeki stratejiye yoğunlaştı. Pioneer Natural Resources (PXD), Devon Energy (DVN) ve Diamondback Energy (FANG) şirketleri de benzer olarak enerji piyasalarındaki yaklaşımlarını nakit akışını artırma yönünde belirledi. Söz konusu şirketlerin aksine Schlumberger (SLB), yatırımlara öncelik verdiği için son çeyrekte negatif nakit akışı bildirdi. Enerji devlerinin yatırım ve borçlanma kararlarında artan kuyu açma ve üretim maliyetlerinin belirleyici olduğu düşünülüyor. 

Petrol Şirketleri Nakit Akışını Artırma Eğiliminde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı