Borsa Yorumları

Petrol Sektöründe Birleşme Anlaşmalarının Hedefi Olabilecek Hisseler

Şubat 16, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Petrol Sektöründe Birleşme Anlaşmalarının Hedefi Olabilecek Hisseler

Petrol sektörü, kaynak zengini Permian Havzası’ndaki sınırlı araziden para kazanmak için mücadele ediyor ancak son dört ayda gerçekleşen bir dizi büyük anlaşmanın ardından satın alınabilecek isimler birer birer azalıyor. 

Diamondback Energy (FANG), bu hafta Endeavor Energy Resources’ı 26 milyar dolara satın alacağını açıklayarak, bölgedeki son büyük özel operatörlerden birini de masadan kaldırdı.

Anlaşma, Diamondback’i ABD’nin en verimli petrol bölgesi olan ve batı Teksas’tan güneydoğu New Mexico’ya kadar uzanan Permian’da en üst sıraya taşımaya hazırlanıyor.

Rystad Energy kıdemli analisti Matthew Bernstein, bir notta söz konusu anlaşmayla Diamondback’in Permian’da Exxon Mobil (XOM) ve Chevron’un (CVX) ardından üçüncü en yüksek net üretime sahip olacağını belirtti.

Yine de, Permian’daki gayrimenkullerin azalması şirketler üzerinde geriye kalanları kapma baskısı yarattığından, 2024 yılında da anlaşmaların devam etmesi bekleniyor. Rystad Energy’ye göre, Permian’daki en büyük ilk altı şirket havzanın kalan petrol rezervlerinin 62%’sine sahip olacak.

Lipow Oil Associates başkanı Andy Lipow “Petrol arama ve üretimi yapmak için sınırlı miktarda arazi var ve gerçekten petrol potansiyeli olan çok az yer kaldı.” diyor.

Petrol Sektöründe Birleşme Anlaşmalarının Hedefi Olabilecek Hisseler

Truist Securities enerji araştırmaları genel müdürü Neal Dingmann, petrol şirketlerinin hissedar getirilerini mümkün olduğunca uzun süre sabit tutmaya çalıştıklarını ve bunu yapmanın yolunun da en büyük envanter ayak izine sahip olmaktan geçtiğini söyledi.

📌  Hangi Şirketler Kaldı?

Bernstein’a göre Permian Resources (PR), Civitas (CIVI), Coterra (CTRA), Vital Energy (VTLE) ve Ovintiv (OVV) gibi petrol şirketleri, satın almalar yoluyla ölçek büyütmek için önemli miktarda sermaye harcadı ve artık hatırı sayılır bir büyüklüğe ulaştıkları için bir sonraki adımı atmaya çalışabilirler. Yani birbirleriyle birleşmeyi ya da halka açık daha büyük bir üreticinin yönetimine geçebilirler. 

Mesela, Devon Energy (DVN), geçen yıl Marathon Oil (MRO) ile potansiyel bir birleşme konusunda ön görüşmelerde bulunmuştu.

Bernstein, “Devon ve Marathon stratejik açıdan mantıklı. Aşağı 48 bölgesinde çok büyük ve çeşitlendirilmiş portföylere sahip olmaları bakımından birbirlerine benziyorlar.” ifadelerini kullandı. 

Ancak Reuters’a göre Devon’un daha yakın bir zamanda Kanadalı üretici Enerplus’a (ERF) yaklaştığı söyleniyor. Enerplus 3,2 milyar dolar piyasa değerine sahip ve daha çok Kuzey Dakota’daki Bakken Havzasında faaliyet gösteriyor.

📌 Potansiyel alıcılar

Olası alıcılar açısından Exxon, Chevron ve Occidental gibi büyükler şu anda büyük kendi anlaşmalarını sindiriyorlar. Ancak Mizuho Americas’ın genel müdürü ve enerji vadeli işlemler stratejisti Bob Yawger, ConocoPhillips’in (COP) son dönemdeki faaliyetlerde dikkat çekici bir şekilde yer almadığını belirtiyor.

Bunun nedeni, tamamlanması daha uzun süren daha büyük bir oyunun peşinde olmaları olabilir.” diyen Yawger, 109 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Conoco’nun harekete geçmek için büyük bir anlaşmaya ihtiyaç duyacağını söyledi.

Bernstein ise Conoco’nun potansiyel olarak Permian Resources, Civitas, Coterra, Vital Energy veya Ovintiv’i satın almaya çalışabileceğini söyledi.

Ancak Yawger, Marathon Oil’in ve hatta yaklaşık 65 milyar dolarlık piyasa değeriyle EOG Resources’ın (EOG) da Conoco’yu ileriye taşımak için daha fazlasını yapacağını ekledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti