Borsa Yorumları

Petrol Hisseleri Önümüzdeki Süreçte Kazançlı Olacak mı?

October 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Hisseleri Önümüzdeki Süreçte Kazançlı Olacak mı?

Bank of America’ya göre, üretimin günlük iki milyon varil ile sınırlandırılmasına yönelik OPEC+ kararına rağmen petrol fiyatları yüksek seviyelerde kalabilir.

Bankanın analisti 17 Ekim tarihli yazısında, “Küresel envanterlerin zaten düşük olduğu ve ABD rezervlerinin 1980’lerden beri hiç görülmeyen seviyelerde olduğu bir dönemde getirilen petrol kısıtlaması, petrol fiyatlarını daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabilir.” dedi.

Petrol fiyatlarının gelecek yıl varil başına ortalama 100 dolar seviyelerine yükselebileceği tahmin ediliyor. Bu rakam genel beklentinin 20% üzerinde. Brent petrol fiyatları, OPEC+ kararının ardından varil başına yaklaşık 98 dolara fırlamasına rağmen sonrasında durakladı. 

Öte yandan ABD Başkanı Biden, yönetiminin stratejik petrol rezervinden 15 milyon varil petrolün kullanıma sunulmasını planladığı bildirildi. Ayrıca açıklamada, Biden’ın petrol fiyatları varil başına 67-72 dolar aralığına veya altına düştüğünde stratejik petrol rezervi için petrol geri alımının yapılmasının planladığını açıklayacağı da kaydedildi.  

Petrol fiyatları bu sene dalgalı bir seyir izlerken, Rusya-Ukrayna savaşının ardından yükselişe geçerek resesyon endişelerini beraberinde getirdi.

Ancak BofA petrol ve gaz hisselerinin önümüzdeki süreçte kazandıracağına yönelik öngörüsünü sürdürerek, sektörle ilgili iyimserliğini koruyor. Enflasyon endişesi taşıyan ve “kendi ‘para birimi’ olan petrolün değerini korumaya çalışırken daha iddialı” davranan büyük petrol üreticilerinden oluşan OPEC+ grubunun davranışlarını “ciddi oranda” değiştirdiğine inanıyor.

Petrol Hisseleri Önümüzdeki Süreçte Kazançlı Olacak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı