Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları Arz ve Jeopolitik Belirsizlik Karşısında Düştü

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları Arz ve Jeopolitik Belirsizlik Karşısında Düştü

Libya’daki gerilimlerin hafiflemesinin ardından üretime geri dönülmesiyle dün yükselen petrol fiyatları, ABD’deki arz sıkıntıları ve Ortadoğu’daki çatışmalara yönelik belirsizlikle geriledi.

Brent TSİ 14.30’da 0,90% düşüşle varil başına 79,34 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,90% düşüşle varil başına 74,08 dolardan işlem gördü. 

Petrol fiyatları dün Ukrayna’nın petrol şirketi Novatek’in Rusya’nın St. Petersburg yakınlarındaki Ust-Luga Baltık yakıt ihracat terminaline düzenlediği insansız hava aracı saldırısının arz endişelerini artırmasıyla 2%’ye yakın yükselmişti. 

PVM analisti John Evans, “Saldırı, daha büyük, daha etkili bir savaşın hâlâ devam ettiğinin bir hatırlatıcısı” yorumunu yaptı.

Öte yandan ABD ve İngiliz kuvvetlerinin dün gece Yemen’deki Husi mevzilerine ikinci bir saldırı düzenlediği Ortadoğu’da da gerilimler tırmanmaya devam etti. 

Libya’da ise günlük 300 bin varil kapasiteli Sharara petrol sahasında üretim, bu ayın başından bu yana operasyonları sekteye uğratan protestoların sona ermesinin ardından 21 Ocak’ta yeniden başladı.

Ancak toparlanan arz, aşırı soğuk hava nedeniyle ABD’de devam eden kesintilerle dengelenebilir. Kuzey Dakota’nın boru hattı yetkilileri, eyaletin petrol üretiminin 20%’sinin hâlâ işlevsiz olduğunu söyledi.

Evans, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bugünkü raporunda, geçen hafta hava koşullarının neden olduğu kapanmaların ham stoklarda bir düşüş gösterebileceğini belirtti. 

Petrol Fiyatları Arz ve Jeopolitik Belirsizlik Karşısında Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters