Borsa İstanbul Notları

Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

Mart 5, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

Bilanço döneminin hız kazandığı bugünlerde PGSUS’da bilançosunu 4 Mart seans kapanışında piyasa ile paylaştı. Türkiye’nin lider düşük maliyetli (low-cost) hava yolu taşıyıcısı olan PGSUS, 1990 yılından itibaren charter uçuşlarla havacılık sektöründe faaliyet göstermektedir. 2005 yılı başında Esas Holding tarafından devralınmasının ardından iş modelinin değişmesi ve düşük maliyetli ağ taşıyıcısı (low-cost network carrier) iş modelini ilk kez uygulayarak genç bir uçak filosuyla düşük fiyatlı hizmet sunumuna odaklanmış durumda.

👉🏻 Düşük maliyetli işletme stratejisinin uygulanmasının sonucu olarak hem yurtiçi hem de yurt dışı hatlarda yürütülen faaliyetleri büyütmeye devam ettiği izleniyor.

Aşağıdaki verilerde son 5 yılın 12 aylık net satış gelişimleri yer almaktadır.

  • 2019/12 → 11,02 milyar TL 
  • 2020/12 → 4,80 milyar TL
  • 2021/12 → 10,66 milyar TL
  • 2022/12 → 42,73 milyar TL
  • 2023/12 → 70,53 milyar TL

👉🏻 Veriler incelendiğinde havacılıkta altın yıl olarak tanımlanan 2019 yılının ardından pandemi süreci ile önemli gerilemeler yaşandığı ancak pandemiden çıkış ve sonrasındaki süreçte enflasyon üzerinde önemli toparlanmalar izlendiği görülmektedir.

Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

🛡️ Ertelenmiş Vergi Geliri, Güçlü Tampon Etkisi Yarattı

Pegasus Hava Taşımacılığı (PGSUS) piyasa beklentilerinin (1,850 milyar TL) oldukça üzerinde 11,861 milyar TL net kâr açıkladı. Beklentileri aşan yüksek kâr rakamında büyük ölçüde ertelenmiş vergi gelirinin etki olduğu görüldü. (11,090 milyar TL) Açıklanan kâr rakamı önceki yılın aynı dönemine göre 186% ile oldukça yüksek sonuçlar doğurdu.

💪 Enflasyonu Aşan Yüksek Kâr Büyümesi

12 aylık net kâr büyümesinde ise 194% ile enflasyonun oldukça üzerinde bir büyüme sağlanması pozitif tarafta dikkat çekiyor. 12 aylık kâr rakamı olan 20,907 milyarTL’den yüksek ertelenmiş vergi gelirinin (11,090 milyar TL) arındırıldığı takdirde 9,816 milyar TL kâr rakamının 2022 yılına göre 38,25% büyüme sağlandığı görülüyor. Şirketin esas faaliyetlerinden sağladığı kâr ile büyüme sağlaması daha sağlıklı karşılanıyor olsa da ertelenmiş vergi geliri avantajının değersiz olarak değerlendirilmesi sağlıksız bir bakış olacaktır. 

🌎 Muhasebeden Muaf, Yabancı Para Geliri Ağırlıkta

Fonksiyonel para biriminin EUR olması ile enflasyon muhasebesinden muaf olan şirkette çeyreksel karşılaştırmaların, enflasyon muhasebesi uygulanan finansalların aksine anlamlı olacağını belirtmekte fayda var.

Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

💰 Zayıf Dönemde Güçlü Sonuç

Mevsimselliğin belirgin olarak hissedildiği havacılık sektöründe zayıf geçen bir dönem olan 4. çeyrekte, önceki yılın aynı dönemine göre 49% büyüme sağlanan net satış rakamlarında artan yolcu sayıları ve filo genişlemesi etkili oldu. Kümülatif bakışta ise 2022 yılına göre 65% oranda enflasyona paralel büyüme izlendi.

📉 Kâr Marjlarında Düşüş Dikkat Çekti

Brüt satış kârında önceki yılın aynı dönemine göre 44% gerilemede kâr marjlarındaki düşüşler etkili oldu. Artan maliyetlerin etkisi hem kümülatif hem de çeyreksel karşılaştırmada net şekilde karşımıza çıkıyor. 12 aylık değişimler incelendiğinde brüt, esas faaliyet ve FAVÖK marjında sırası ile 3,2% 2,9% ve 2,3% gerilemeler yaşandı.

💡 Başarılı Gider Yönetimi

Faaliyet giderlerinde önceki yılın aynı dönemine göre 35% artış izlenirken kümülatif bakışta 54% artış görüldü. Faaliyet gideri yönetiminde kârlılık büyümelerine göre daha düşük bir artış olması pozitif karşılanabilir.

💸 Finansman Gelirinden, Finansman Giderine Geçiş

Şirket önceki yılın aynı döneminde 654 milyon TL net finansman geliri oluşturmuşken 2023 4. çeyreğinde 554,5 milyon TL finansman gideri oluşturdu. Kümülatif bakışta ise 2022 yılına göre net finansman giderinin 23% oranda arttığı görülüyor. Önceki 10 dönemin ortalama Net Finansman Gideri/Net Satışlar oranının 11,67 olduğu göz önünde bulundurularak güncel bilançoda 6,15 olarak gerçekleşen oranın ortalamaların aşağısında seyrettiği ve genel itibariyle düşüş eğiliminde olduğu düşünülebilir.

Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

⚖️ Finansal Kaldıraç Oranı Düşüş Eğiliminde

2Ç22 döneminde 90,29% olan finansal kaldıraç oranının istikrarlı şekilde düşüş trendinde olduğu göze çarpıyor. Mevcut finansal kaldıraç oranı 72,93%’e kadar gerilemiş durumda. Önceki 10 çeyrek finansal kaldıraç oranının 84,82% olduğu göz önünde bulundurulduğunda yüksek faiz ortamında defansif anlamda düşürülen borçluluk yapısını pozitif karşılamak mümkün olabilir.

📉 Esas Faaliyet Kârı ve FAVÖK’de Daralma

Esas faaliyet kâr ve FAVÖK’ün önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla 61% ve 9% daralma yaşadığı görülüyor. Çeyreklik kıyasta daralmaya neden olan etmenin kâr marjlarında düşüş olduğu anlaşılmakla beraber 2022 yılına göre 12 aylık kümülatif kıyasta ise büyümelerin sırasıyla 43% ve 53% olarak enflasyonun aşağısında tamamlandığı izleniyor.

📊 Güçlü İşletme Sermayesi, Artan Yatırım ve Finansman Faaliyet Çıkışları

Önceki döneme göre güçlü seyrini sınırlı artırarak koruyan işletme faaliyetlerinden nakit akışları pozitif tarafta nakit akışlarını destekliyorken, özellikle yatırım faaliyetleri olmak üzere beraberinde finansman faaliyetlerden artan nakit çıkışı nakit akışlarını negatif etkiledi. İşletme faaliyetlerden nakit akışlarında istikrar kazanma eğilimi pozitif tarafta göze çarpanlar arasında yer aldı.

📈 Net Borç Yükselişte, Cari Oran Dengesi Korunuyor

89,90 milyar TL net borçlu pozisyonda olan şirket tarihsel bakışta en yüksek net borç rakamına ulaştı. 1,29 olarak gerçekleşen cari orana bakarak kısa vadeli ödemelerde bir risk olmadığı söylenebilir.

📝 Sektöre Göre Çarpanlar

FK, FD/FAVOK ve PD/DD oranlarının sırası ile 4,09/7,88/1,56 olarak oluştuğu; FK adına sektör ortalaması aşağısında FD/FAVÖK ve PD/DD’de ise sektör ortalamalarına paralel rasyoların bulunduğu izleniyor.

Pegasus Bilanço Analizi: Beklentileri Aşan Kâr

🤷🏻‍♂ Özet Değerlendirme Notları

Genel bakışta 2022 yılına göre kâr marjlarının düşüşünün negatif olarak karşımıza çıktığı ve vergi gelirinin sağladığı avantajla bu durumun kompanse edilerek enflasyonun oldukça üzerinde bir kâr büyümesi sağlandığı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Gelecek dönem adına havacılık sektörü adına beklentilerin pozitif olduğu ve şirketin filo genişlemesi gibi önemli yatırımları göz önünde bulundurulduğunda orta ve uzun vade de pozitif seyrin devam etmesini beklemek mümkün olabilir.

Gelirlerin yabancı para cinsinden olması ile (EUR) kur artışlarından da ayrıca pozitif etkilenen şirket için geçen yıla göre toparlanma izlenen USD/EUR paritesinin de olumlu tarafta karşılanabileceği düşünülebilir.

Kâr marjlarında düşüşün kalıcı olup olmayacağı konusunun takip edilmesi gereken önemli bir başlık olduğu ve bu anlamda jet yakıt fiyatları ve ücretlendirmelerin önemli olacağını hatırlatmakta fayda olacaktır.

  • Bilanço sonrası açıklanan hedef fiyat güncellemelerine göre şirketi değerlendiren 7 kurumun Pegasus için 12 aylık ortalama hedef fiyatı 1.205 TL seviyesinde. Hedef fiyatlar arasında en düşük hedef fiyat 1080 TL iken en yüksek hedef fiyat 1340 lira olmaktadır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti