Borsa Haberleri

PayPal 2023 Tahminlerini Yükseltti, Hisse Artıda

November 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
PayPal 2023 Tahminlerini Yükseltti, Hisse Artıda

PayPal (PYPL) üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde açıkladığı rakamların yanı sıra 2023’e yönelik tahminlerini de yükseltti. Şirket ayrıca, EY’nin eski CFO’su Jamie Miller’ın yeni finans müdürü olarak atandığını açıkladı. 

📈 PayPal hissesi, dün kapanışın ardından görülen yükselişi sürdürdü ve piyasa öncesi işlemlerde 7%’nin üzerinde değer kazandı.

Önce rakamlar. PayPal, varlık değer düşüklüğü ücretlerinden arındırıldığında, bir önceki yıla göre 20% artışla hisse başına 1,30 dolar kâr elde etti. Bu rakam, analistlerin 1,23 dolarlık beklentisinin oldukça üzerinde geldi.

Şirketin 7,4 milyar dolarlık geliri bir önceki çeyreğe göre 8% artış gösterdi ve analist tahminlerine paralel gerçekleşti.

Toplam ödeme hacmi geçen yılın aynı dönemine göre para birimine göre ayarlanmış bazda 13% artarak 387,8 milyar dolara ulaştı. Ancak toplam aktif hesap sayısı dört milyon azalarak 428 milyona geriledi.

⚡️ Rekabet Artıyor

Güçlü üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından PayPal, 2023 yılının tamamında kârın hisse başına 3,75 dolara ulaşmasını beklediğini açıkladı. Bu rakam, 3,57 dolarlık konsensüs tahminlerinin üzerinde geldi. 

Üçüncü çeyrek, PayPal için son dönemde yaşanan zorluklar ışığında çok önemli bir dönem oldu. Bir zamanlar ödemeler alanının gözbebeği olan PayPal’ın talihi, son iki yılda büyük ölçüde değişti ve hisseler, bu süre zarfında değerinin dörtte üçünden fazlasını kaybetti.

PayPal’ın sıkıntılarının bir kısmı daha geniş piyasa ve makroekonomik faktörlerden kaynaklanıyor – yüksek faiz oranları büyüme odaklı birçok hisseyi daha az cazip hale getirdi. Tabii bir de ödeme sektörüne özgü sorunlar var. Apple (AAPL) ve Block (SQ) gibi rakipler PayPal’ın işlerini zayıflatıyor. 

PayPal 2023 Tahminlerini Yükseltti, Hisse Artıda

☀️ Analistler Umutlu

Mizuho Securities’in genel müdürü Dan Dolev “Genel sonuçlar PayPal’ın temellerinin sağlam kaldığını gösteriyor.” dedi. Dolev, 92 dolar seviyesindeki hedef fiyatıyla PayPal’i “AL” olarak değerlendiriyor. 

Morgan Stanley analisti James Faucette ise bazı yatırımcıların “cazip değerlemeye rağmen, daha uzun bir süre boyunca önemli ölçüde daha fazla yatırım yapmadan temelleri iyileştirmenin bir yolunu görmenin zor olduğunu ve bunun da değerlemeyi daha az çekici hale getiren aşağı yönlü EPS tahmin revizyonlarıyla sonuçlanabileceğini” düşündüğünü belirtti.

Faucette, PayPal boğaları (artış beklentisi) arasında yer alıyor. Hisse için belirlediği 126 dolar seviyesindeki hedef fiyatı ve “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla Faucette, marj zorluklarının farkında olsa da, PayPal’ın e-ticaretteki lider konumunu kolay olmasa da sürdürebileceğini savunuyor:

Önümüzde muhtemelen zorlu bir yol olduğunu ve şirket etrafındaki belirsizliğe katkıda bulunan faktörleri aşmanın birkaç çeyrek alabileceğini kabul ediyoruz.

PayPal 2023 Tahminlerini Yükseltti, Hisse Artıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: PayPal, Barron’s