ABD Borsası Notları

Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  

Şubat 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  

💸 Küresel piyasalarda yükselen enflasyon, yüksek faiz oranlarını da beraberinde getirdi. Fiyat artışlarının yavaşlaması için para arzını kısmak, yani faiz artırmak doğru bir yöntem olsa da bu durum şirketleri olumsuz etkiledi. Çünkü yüksek faiz oranları, şirketler için kredi bulmanın zorlaştığı bir dönem demek. 

💰 Bu durumda, şirketlerin kendi kasalarındaki paraya, yani özsermayeye daha fazla ihtiyacı oluyor. İşte bu noktada, ROIC ve ROE gibi iki süper kahraman devreye giriyor! 

🔍 ROIC Nasıl Değerlendirilebilir?

ROIC, yani Yatırılan Sermayenin Getirisi, bir şirketin yatırımlarından ne kadar iyi sonuçlar aldığını gösterir. 

Bu oran, bir şirketin toplam yatırılan sermayesinin kârlılığını ve verimliliğini ölçerek şirketin toplam yatırılan sermayeden ne kadar etkili bir şekilde getiri elde ettiğine dair içgörüler sunar.

💡 Düşün ki, denizin derinliklerinde bir hazine sandığı buldun ve bu sandığın çıkartılması için 100 TL ödedin. Fakat sandıktan ne kadar altın çıkacağını bilmiyorsun. ROIC, o sandıktan çıkan altınların, yatırılan paraya oranını söyler. Yani, “Bu maceraya değdi mi?” sorusunun cevabını verir.

🔍 ROE Nasıl Değerlendirilebilir?

ROE, yani Özsermaye Kârlılığı ise şirketin kendi kasasındaki parayla ne kadar kâr elde ettiğini gösterir. 

Bir şirketin kendi cebinden harcadığı parayla ne kadar büyüdüğünü anlamak istiyorsanız, ROE’ye bakabilirsin. Yüksek bir oran, “Biz kendi paramızla harika işler başarıyoruz!” demektir.

🤔 Unutma: ROIC, genel sermaye yapısını dikkate alarak hem özsermaye hem de borç sermayesinin kârlılığını değerlendirirken, ROE yalnızca özsermaye sahipleri için üretilen getirilere odaklanır.

Parasını İyi Yönetebilen Şirketler

Piyasalarda faiz oranları yüksek olduğunda, bu iki süper kahramanın güçleri daha da önemli hale geliyor. Çünkü krediyle değil, kendi paralarıyla iş yapmak zorundalar. 

Dolayısıyla ROIC ve ROE’nin yüksek olması, şirketin kendi parasını akıllıca kullanarak büyüdüğünü ve yatırımcılara “Bizimle kalın, eğlenceli olacak!” dediğini gösterir. 🤑

Özsermayesiyle Öne Çıkan ABD Şirketleri

Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  
Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  

Bu sonuçlara göre Apple (AAPL), Mastercard (MA), Novo Nordisk (NVO), ASML (ASML) ve Automatic Data Processing (ADP) hisselerinin özkaynak analizlerinde öne çıktığı belirtilebilir.

Özsermayesiyle Öne Çıkan BIST100 Şirketleri

Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  
Parasını İyi Yönetebilen Şirketler  

Bu sonuçlara göre Türk Traktör (TTRAK), Alfa Solar Enerji (ALFAS) ve Enerjisa (ENJSA) hisselerinin özkaynak analizlerinde öne çıktığı belirtilebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FintablesStockRover

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti