Borsa İstanbul Notları

Para Yönünü Değiştiriyor: Aylık Fon Büyüklüğü Değişimleri

June 6, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Para Yönünü Değiştiriyor: Aylık Fon Büyüklüğü Değişimleri

Geçtiğimiz bir ay içinde, bazı yatırım fonları aktif büyüklüklerini artırırken, diğerleri de küçüldü. Peki, yatırımcı sayılarındaki değişim ne yönde oldu? 

6 Haziran 2024 TEFAS verilerine göre paranın hangi fon gruplarına kaydığını ve aylık getirisiyle öne çıkan fonları inceledik.

Sonuçlara birlikte göz atmaya ne dersin? 🔍

Aylık Büyüklüğü Artan Fon Türleri

🟢 Para Piyasası Fonları

Politika faizinin artış süreci ile beraber mevduat faizleri de yükseldi. Güncel olarak 50% civarında yıllık mevduat faizinin bulunduğu bu dönemde yatırımcılar gözlerini para piyasası fonlarına çevirdi. 

Geçen ay 357,59 milyar TL olan para piyasası fonlarının toplam değer büyüklüğü 34% artışla 480,94 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 2,79 milyon kişiden 4,2% artışla 2,91 milyon kişiye yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık analize göre yatırımcı büyümesi paralel büyümeyle devam ederken toplam fon büyüklüğünde daha hızlı bir büyüme mevcut. 

Özellikle mevcut ekonomi yönetimi tarafından parasal sıkılaşmanın devam edeceğine yönelik açıklamalar para piyasasına olan ilginin sürekli olarak artmasına sebep olmaya devam ediyor.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Para Piyasası Şemsiye Fonları

 • PPN – Nurol Portföy Para Piyasası Fonu
 • HYV – Hedef Portföy Para Piyasası Fonu
 • IRY – Inveo Portföy Para Piyasası 

🟢 Fon Sepeti Şemsiye Fonları

Fonlara ilginin arttığı bu dönemde, farklı fonlardan sepet yapmak isteyen yatırımcılar fon sepeti fonlarına karşı büyük ilgi göstermiş gözüküyor. 

Geçen ay 59,72 milyar TL olan toplam fon değeri 10,09% artışla 66,25 milyar TL’ye yükseldi. Yatırımcı sayısı ise 568.739 yatırımcıdan 1,2% artışla 576.084 yatırımcıya yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüklerine göre hem yatırımcı sayısında hem de fon toplam büyüklüğünde artış ivmeli şekilde yükseliyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Fon Sepeti Şemsiye Fonları

 • YZGYapı Kredi Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu
 • GTZ- Garanti Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu
 • GMC – TEB Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu

🟢 Katılım Şemsiye Fonları

Katılım şemsiye fonları; faize dayalı olmayan ve portföyü devamlı olarak katılma hesapları, kira sertifikaları, altın ve diğer kıymetlere yatırım yapan fon türü olarak öne çıkıyor. 

Özellikle faiz hassasiyeti olan yatırımcıların seçtiği bu fon türünde geçen ay 78,05 milyar TL olan fon büyüklüğü, bu ay 16,3% artış göstererek güncelde 90,77 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Geçen ay 632.807 yatırımcısı bulunan bu fonların güncel olarak 646.922 yatırımcısı bulunuyor.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüğü değişimlerine göre hem yatırımcı sayısındaki büyüme hem de fon büyüklüğü geçen aya kıyasla artmaya devam etmiş gözüküyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Katılım Şemsiye Fonları

 • YCY -İstanbul Portföy Kira Sertifikaları Katılım Fonu
 • KUT – Kuveyt Türk Portföy Kıymetli Madenler Katılım Fonu
 • IAT – İş Portföy Kira Sertifikaları Katılım (TL) Fonu

🟢 Hisse Senedi Şemsiye Fonları

Hisse senedine yatırım yapmak isteyen fon yatırımcılarının yöneldiği hisse senedi fonuna bu ay ilgi devam etti. Fakat BIST100’ün geçen aya göre daha az yükselmesi ve volatilitenin artması fona olan ilginin geçen haftaki aylık verilere göre düşmesine sebep oldu.

Bu fonların geçen ay 142,23 milyar TL olan toplam büyüklüğü bu ay 17,86% yükselişle 167,78 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 1 ayda 1,77 milyondan 14% artışla 2,02 milyon seviyesine ulaştı.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Hisse Senedi Şemsiye Fonları

 • TI3 – İş Portföy İş Bankası İştirakleri Endeksi Hisse Senedi Fonu
 • IDH – İş Portföy Bist 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu
 • TI2 – İş Portföy Hisse Senedi Fonu

🟢 Değişken Şemsiye Fonları

Emtia, bono, hisse senedi gibi araçlarla portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılara biçilmiş kaftan olan değişken fonlar, son bir ayda 9,57% büyüme göstererek büyüklüğünü 53,41 milyar TL’den 58,52 milyar TL’ye yükseltti. Bu fonların yatırımcı sayısı ise 651.625 kişiden 3% artışa 671.359 kişiye yükseldi.

Değişken fonların yatırımcı sayısındaki ivme geçen haftanın aylık verilerine göre yavaşlamış olsa da fon toplam büyüklüğündeki ivme hızlanmışa benziyor. Geçen haftanın aylık verilerine göre hemen hemen aynı yatırımcı sayısında kalsa da fona giren paralarda oldukça yukarı yönlü bir ivme olmuşa benziyor.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Değişken Şemsiye Fonları

 • CPT – Rota Portföy Çip Teknolojileri Değişken Fon
 • IDY – TEB Portföy İkinci Değişken Fon
 • AED – Ata Portföy Birinci Değişken Fon

Aylık Büyüklüğü Azalan Fon Türleri

🔴 Borçlanma Araçları Şemsiye Fonları

Devlet tahvil ve bonolarının yükseldiği ve yüksek mevduat faizinin olması borçlanma araçları fonlarına yüksek rağbet gösterilmesine sebep olmuştu. 

Fakat aylık borçlanma araçları şemsiye fonlarının toplam değerlerine baktığımızda aylık olarak, geçen ay 76,64 milyar TL olan toplam değeri güncel verilere göre 1,17% azalarak 75,33 milyar TL’ye geriledi.

Geçen ay borçlanma araçlarında 1,25 milyon yatırımcı bulunurken güncel olarak 0,08% azalarak 1,23 milyon yatırımcı sayısına düştü.

Fakat tahvil faizlerinin yükselmeye başlamasıyla beraber geçen haftaki aylık verilere göre, hem yatırımcı sayısında hem de fon toplam büyüklüğündeki düşüş yönündeki ivmelenme hızını neredeyse kesmiş gibi görünüyor.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Borçlanma Araçları Şemsiye Fonları

 • OBI – Oyak Portföy İkinci Borçlanma Araçları Fonu
 • TZT – Ziraat Portföy Portföy Borçlanma Araçları Fonu
 • TBT – TEB Portföy Borçlanma Araçları Fonu

🔴 Karma Şemsiye Fonları

Yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların borçlanma aracı, altın, hisse senedi gibi en az 2 yatırım aracını kullanarak, fon toplam değerinin en az 20% en fazla ise 80%’ini bir yatırım aracında değerlendiren fon grubu olan karma şemsiye fonlarının büyüklüğü 4,5% azalış göstererek 5,20 milyar TL’den 4,96 milyar TL’ye geriledi. Yatırımcı sayısı ise 232.223 kişiden 1,5% azalışla 228.982 yatırımcıya düştü.

Geçen haftaki aylık verilere göre düşüş yönlü ivmelenmede hafif yönlü bozulma olsa da hala para çıkışlarının devam ettiğini görebiliyoruz.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Karma Şemsiye Fonları

 • IKP – İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon
 • ITP – İş Portföy Teknoloji Karma Fon
 • IVY – İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon

🔴 Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

Özellikle son 1 senede altın ve diğer kıymetli madenlerin yükselmesiyle beraber popüler olan fon grubunun son bir ayda büyüklüğü 8,3% azalışla 64,27 milyar TL’den 58,92 milyar TL’ye geriledi. 

Son 3 ayda altındaki sınırlı hareket ve Dolar/TL kurundaki sınırlı yükselme yatırımcı sayısının 531.514’den 3,6% azalarak 511.926’e gerilemesine neden oldu.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

 • UP1 – ÜNLÜ Portföy Altın Fonu
 • OJK – QNB Finans Portföy Altın Fonu
 • HBF – HSBC Portföy Altın Fonu

🔴 Serbest Şemsiye Fonları

Sadece nitelikli yatırımcıların bulunabildiği ve yatırım yapılacak menkul kıymetler için sınırı bulunmayan serbest şemsiye fonlarının fon toplam değeri 1,57 trilyon TL’den 1,56 trilyon TL’ye düşüş yaşasa da yatırımcı sayısı 373.144 kişiden 6,7% artarak 398.295 kişiye yükseldi.

Geçen haftanın aylık verilerine göre fon toplam değerinde paralel seyir devam etsede yatırımcı sayısı olarak ilgi güçleniyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Serbest Şemsiye Fonları

 • GKS – İnveo Portföy İkinci Serbest Fonu
 • IOG – İş Portföy Gümüş Serbest Fonu 
 • GBJ – Garanti Portföy Bankacılık Sektörü Hisse Senedi Serbest Fon

Para Yönünü Değiştiriyor: Aylık Fon Büyüklüğü Değişimleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TEFAS