Borsa Haberleri

Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

Ocak 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

İlaç analitiği ve sözleşmeli araştırma kuruluşu IQVIA (IQV)’nın son sektör raporunda, küresel ilaç harcamalarının liste fiyatlarına göre 2027 yılına kadar 1,9 trilyon doları aşmasının beklendiği belirtildi.

● Pandemi etkisi: Rapora göre, COVID-19 aşılarına ve tedavi bilimine yönelik talebin 2020-2027 arasında küresel ilaç pazarını 500 milyar dolar büyütmesi bekleniyor.

● Coğrafi genişleme: IQVIA (IQV) ayrıca Güney Amerika, Asya ve Afrika’daki ülkelerin, nüfus artışı ve erişim olanaklarının gelişmesinin getirdiği bileşik etki sayesinde dönem boyunca ilaç hacmindeki büyümeyi domine edebileceğini de tahmin ediyor.

● Tedavi alanı: IQVIA (IQV)’dan yapılan açıklamada, 2027’deki en büyük ilaç harcamalarına onkoloji, immünoloji, anti-diyabetik ve kardiyovasküler alanlarının katkıda bulunacağı bildirildi. En gelişmiş tedavilere yönelik talep sürerken, kanser ilacı harcamalarının cari seviyenin iki katına çıkarak yaklaşık 370 milyar dolara çıkması ve 2023-2027 arasında tahmini olarak 13-16%’lık bir yıllık bileşik büyüme oranının yakalanması bekleniyor.

Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: IQV Raporu

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti