Borsa Yorumları

Özel Rapor: Çin’deki Tüketim Hacmi Artarken Öne Çıkan Hisseler

January 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Çin’deki Tüketim Hacmi Artarken Öne Çıkan Hisseler

Çin’de ekonomik faaliyetlerin yeniden açılış sürecinin ne şekilde ilerleyeceği konusu, ülkedeki hareketlilik ve trafik önlemleriyle daha ilgi çekici hale geliyor. Tüketiciler sokaklara geri dönerken, Çin Yeni Yılı tatiline yönelik canlılık da oldukça güçlü. Bazı analistler, Çin’in yeniden açılması ile oyunun henüz yeni başladığını düşünüyor. 1 trilyon doları aşan evsel tasarruflar, tüketimi ve büyümeyi desteklemeye hazır.

Çin piyasasının yakın vadede ABD piyasalarının üzerinde performans göstereceğini düşünen yatırımcılar, Çin’in yeniden açılış yapan bazı hisse senetlerini havada kapıyor. Perakende sektöründe ortamdan bariz şekilde kazançlı çıkan hisseler arasında kasım ayından bu yana 60% değer artışı kaydeden Luckin Coffee (LKNCY) ve 30% yükselen Yum China (YUMC)’yı sayabiliriz.

Ancak Wells Fargo’ya göre, tüketici ivmesinin yeni hız kazanmaya başlamasıyla birlikte yatırımcılar için hâlâ birçok fırsat var. Ocak ayında güçlü trafik eğilimleri olduğunun altını çizerek Burberry (BURBY) gibi lüks markaların hisselerine dikkat çekiyor.

Analist Ike Boruchow, “En geniş kapsamda maruziyet yaşayan şirketler için, 21 Ocak’ta başlayan Yeni Ay Yılı ile birlikte yeniden açılmanın, bölgesel kıyaslamaları daha kolay yaptığımız kapalı geçen birçok çeyreğe kıyasla fayda sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Wells Fargo, Çin ile karşılıklı ilişki oranı 12-20% arasında değişen giyim sektörü hisselerinden bazılarının Nike (NKE), Tapestry (TPR), Capri Holdings (CPRI), Farfetch (FTCH) ve Canada Goose (GOOS) olduğunu kaydetti. %5’i aşkın bir ilişki oranı nedeniyle, arkasına aldığı Çin kaynaklı rüzgardan pozitif etkilenebilecek diğer giyim hisseleri ise şunlar: Lululemon (LULU), Under Armour (UAA), Gap (GPS), Kontoor Brands (KTB) ve PVH (PVH).

Çin ile ilişkisi 68% oranında olan Makau kumarhane işletmecisi Las Vegas Sand (LVS) ve 40% maruziyet oranı olan Wynn Resorts (WYNN) güçlü bir ralli gerçekleştirdi ve trafikte yaşanan kısa vadeli patlamanın etkisiyle fiyatlanma olasılığı var.

Eğlence sektörünü değerlendiren Goldman Sachs, Çin genelindeki seyahatlerde kaydedilmesi beklenen artıştan Holiday Inn zinciriyle birlikte olumlu etkilenmesi muhtemel InterContinental Hotels Group (IHG)’un gözden kaçan bir hisse olabileceği düşüncesinde. Kurum, yurt dışına çıkan Çinli gezginlerin çoğunlukla tanıdık markaları tercih ettiklerini kaydetti. Ocak ayında büyük bir seyahat patlaması olduğunu bildiren Trip (TCOM) da dikkat çekiyor. Son altı ayda gerçekleştirdiği 48%’lik ralliye rağmen Çinli seyahat hissesi Wall Street’in hâlâ favorileri arasında.

Genel tüketici sektörüne baktığımızda, Çin kaynaklı iş karması yüksek olan bazı şirketler şunlar: Domino’s Pizza (DPZ), Estee Lauder (EL), Aptiv (APTV) ve Starbucks (SBUX). Cowen analisti Andrew Charles, Çin’deki toparlanmanın bu yıl Starbucks (SBUX) hisseleri için önemli bir katalizör olduğunu düşünüyor.

SBUX’ın yakın zamanda açıkladığı uzun vadeli tahminlerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu kazanç artışının Çin’den gelmesi bekleniyor.

Özel Rapor: Çin’deki Tüketim Hacmi Artarken Öne Çıkan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha