Borsa Haberleri

Özel Haber: Nvidia’dan Çin’e Özel Yeni Çip

Kasım 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Özel Haber: Nvidia’dan Çin’e Özel Yeni Çip

●    Amerikan çip üreticisi Nvidia (NVDA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, gelişmiş teknolojilerin yalnızca Çin’in kontrolünde olmasını engellemek amacıyla Çin için son ihracat kontrolü kurallarına uygun yeni bir gelişmiş çip piyasaya sürdüklerini ifade etti.

● A800 olarak adlandırılan çip, Amerikan yarı iletken şirketinin Çin için yeni ABD ticaret kurallarına uygun gelişmiş işlemciler oluşturma hedefi doğrultusunda attığı ilk adım niteliğinde. Nvidia, Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarının yüz milyonlarca dolar gelire mal olabileceğini belirtmişti.

●    Bir adım gerisi: ABD’de ekim ayı başında getirilen düzenlemeler uyarınca, Çin’deki yarı iletken endüstrisinin ve dolayısıyla ordunun gelişimini engellemek amacıyla Çinli çip üreticilerinin gelişmiş çipler üretmek üzere kullandığı gelişmiş mikroçiplerin ve ekipmanların ihracatı yasaklanmıştı.

●    Nvidia ve Advanced Micro Devices (AMD) ağustos ayı sonlarında, Nvidia tarafından geliştirilen A100 veri merkezi çipi de dahil olmak üzere gelişmiş çiplerinin ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ihracat kontrol listesine eklendiğini duyurmuştu.

●    Nvidia A800 çipi, A100 yerine kullanılabiliyor ve her ikisi de grafik işleme birimi (GPU) işlevi görüyor.

Nvidia, yüksek kaliteli çiplere yönelik kısıtlamalar nedeniyle ekim ayı itibarıyla sona eren üçüncü mali çeyrekte Çin’e yapılacak yaklaşık 400 milyon dolar değerindeki çip satışlarının etkilenebileceğini açıklamıştı. Alternatif olarak A800 çipinin piyasaya sürülmesi, mali yükün hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti