Borsa Yorumları

Özel Analiz: Apple Hisse Görünümü!

December 8, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Özel Analiz: Apple Hisse Görünümü!

Yükselen faiz oranları ve diğer karşıt rüzgarların etkisiyle yatırımcıların büyüme hisselerinden kaçmasına sebep olan ve teknoloji sektörü için acımasız geçen bir yılın sonuna yaklaştık.

Yıl başından bu yana yaklaşık 30% düşen genel Nasdaq endeksine kıyasla aynı dönemde daha küçük, 21%’lik bir kayıp yaşayan Apple (AAPL), bu teknoloji katliamından daha hafif sıyrıklarla kurtuldu.

Şirketin Çin’deki varlığı, yıl boyunca destek seviyelerini kırıp yeni düşük seviyelerle tanışan Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi diğer büyük şirketlerin hisseleriyle birlikte Apple (AAPL) hisseleri için de bir zaafa dönüştü. Apple (AAPL), S&P 500 piyasa değerinin 6,5%’ini teşkil ediyor.

Teknoloji devi, Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları ve ülke genelinde devam eden protestolar yüzünden darbe almıştı.

CNBC’nin çarşamba günkü “Street Signs Asia” programında görüşlerini paylaşan iki yatırımcı, hissenin tavsiye edilip edilmemesi konusunda farklı yorumlarda bulundu.

Olumsuz Görüş: Büyüme ‘Daha Zor’ Olacak!

Pella Funds Management baş yatırım uzmanı Jordan Cvetanovski, Apple (AAPL) için büyümenin “giderek, çok ama çok daha zor olacağına” inanıyor.

Yatırım uzmanı, “Apple 13 üzerine bir Apple 14 almayı bir tür zorunluluk olarak gören tüketici davranışının süreceğine çok fazla güveniyorlar” dedi.

Gerçek şu ki, böyle 7%, 8% oranlarında büyümeye devam ettiğiniz sürece, bir noktada büyümek gittikçe zorlaşacak ve siz fiyatları giderek daha çok arttırmaya ve müşterilerinizin sizden aldığı hizmetler için daha fazla ödeme yapmaya hazır olmasına güvenmek zorunda kalacaksınız. Ve bir noktada bir tepki oluşacak” ifadelerini kullandı.

Cvetanovski, böylesine büyük bir işletme için “kayda değer bir şeyler yapmanın çok zaman alacağını” sözlerine ekledi.

Yatırımcı, Apple’ın (AAPL) istikrarlı nakit akışıyla “harika” bir şirket olduğunu ve Nestle (NSRGY) gibi “pahalı” temel tüketim hisselerine karşı iyi bir alternatif oluşturduğunu kabul etti.

Belirli bir değerlemede kesinlikle alınması gereken bir hisse. Bana göre değerleme hissenin ne kadar güvenli olduğunun ve ne kadar güvenli algılandığının bir göstergesi. Ben sadece kısa ve orta vadede bazı risklerin mevcut olduğunu ve daha iyi alternatifler bulunabileceğini düşünüyorum” dedi ve “Apple (AAPL) kadar güvenli” olan ve büyümeye devam eden bazı şirketler olduğunu sözlerine ekledi.

Olumlu Görüş: Apple ‘Kaya Gibi Sağlam’

Yatırım yönetim kurumu Gerber Kawasaki CEO’su Ross Gerber, Apple (AAPL)’ın “yeniliklere fazlasıyla açık” bir şirket olduğunu söyledi.

Gerber Apple (AAPL)’ın “kaya gibi sağlam” olduğunu düşünüyor.

Tesla (TSLA) hisselerinde her gün dalgalanmalarla uğraşmak zorunda kalıyorum. Her gün Elon’ın yaptıklarıyla uğraşmak zorundayım. Sonrasında Apple (AAPL) aldım. Bu hisse adeta bir kaya gibi sağlam” ifadelerini kullandı.

Gerber, risk-ödül oranına bakıldığında hissenin “portföyde yer alması gerekenlerden biri” olduğunu söyledi. Ayrıca Apple (AAPL)’ın bir “nakit akışı kralı” olduğunu ve hissedarlarına sermaye dağıtımını “süper verimli” bir şekilde gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Hollandalı yarı iletken firması ASML’ye gönderme yaparak, “Apple (AAPL) gibi yüksek marj güvenliği seviyesi olan bir şirkete yatırım yaparak 10%’dan fazla kazanabilirsem bu bana uyar. Tabii bu, mesela 30% büyüyen ama riski de beraberinde getiren bir ASML gibi değil” dedi. “Yani bu gibi farklı hisseleri portföyünüze katabilirsiniz, ancak bana göre Apple (AAPL) hissesi portföyünüzde çok iyi durur.

Gerber sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yüzden Warren Buffett bile Berkshire Hathaway’in 40%’ı kadar Apple (APPL) hissesine sahip.”

Özel Analiz: Apple Hisse Görünümü!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC