Borsa Haberleri

Otomotiv Üreticileri Grev Tehdidiyle Karşı Karşıya

Eylül 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Otomotiv Üreticileri Grev Tehdidiyle Karşı Karşıya

ABD’de United Automobile Workers (UAW) sendikası ile General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Stellantis (STLA) arasında, ABD’li saatlik işçiler için yapılan dört yıllık mevcut sözleşmelerin 14 Eylül’de sona ermesi ve sendika başkanının, olası bir koordineli grev konusunda uyarıda bulunması nedeniyle otomobil sektörü adeta diken üstünde.

Analistler, UAW sendikasının Detroit Üçlüsü olarak da bilinen otomobil üreticilerine karşı uzun süreli koordineli bir grevin üretimi azaltabileceğini, potansiyel olarak araç fiyatlarını yükseltebileceğini ve tedarik zinciri aksaklıklarını şiddetlendirebileceğini düşünüyor.

UAW’dan gelen söz konusu uyarı, otomobil üreticilerinin sendikaya sunulan tekliflerinin reddedilmesinin ardından geldi. UAW Başkanı Shawn Fain, Stellantis tarafından dört yıla yayılan 14,5%’lik bir artış olan üç ücret teklifinden en yüksek olanını “son derece yetersiz” olarak nitelendirdi. 

Geçen hafta Ford 9%, General Motors ise 10% ücret artışı teklif etmişti. UAW, ücretlerde 46% artış, hayat pahalılığı düzenlemeleri, yeni işe alınanlar için emeklilik planları ve kademeli ücret yapılarının sona erdirilmesi gibi hedefler belirledi.

Otomotiv Üreticileri Grev Tehdidiyle Karşı Karşıya

Sendika ve otomobil üreticilerinin 14 Eylül’e kadar bir anlaşmaya varamaması durumunda otomotiv danışmanlık firması J.D. Power’a göre, grevin yaklaşık iki hafta sürmesi yeni araç fiyatlarını 2%’ye yakın artırabilir.

J.D. Power’dan Tyson Jominy, “Grev iki haftadan fazla sürerse, satın aldığınız şirketten bağımsız olarak herkes daha yüksek fiyatlar görecek.” dedi.

Jominy, yerli markaların satacak envanterlerinin hızla tükenmesi halinde Toyota Motor (TM), Honda (HMC) ve Volkswagen gibi şirketlerin bu durumdan faydalanabileceğini belirtti. 

Öte yandan CFRA analisti Garrett Nelson, her üç otomobil üreticisinin de maruz kalacağı grevlerin Kuzey Amerika otomobil üretimini haftada 150.000 adet azaltacağını ve stoklar tükendikçe araç fiyatlarının artacağını düşünüyor.

Bu durum, enflasyonun ABD’li tüketicileri sıkıştırmaya devam ettiği bir dönemde, son aylarda araç fiyatlarındaki düşüş eğiliminin sona ermesi anlamına gelecek.

J.P. Morgan analisti Jimmy Bhullar, “UAW son teslim tarihinin ötesinde müzakerelere devam etse bile, bir anlaşmanın olmaması ve grev tehdidi, otomobil satıcılarını mevcut envanterlerinde indirim yapmaktan caydırmalı ve araç fiyatlarında bir artışa neden olmalı.” diyor. 

Deutsche Bank daha önce bir grevin, etkilenen her bir otomobil üreticisinin kazançlarına, üretimin durduğu her hafta için yaklaşık 400 milyon ile 500 milyon dolar zarar vereceğini tahmin etmişti.

GM ve Ford da milyarlarca dolarlık bir elektrikli araç dönüşümünün ortasında ve Wedbush, UAW’nin bazı önemli tekliflerinin kabul edilmesinin önümüzdeki 12 ile 18 ay içinde piyasaya sürülecek elektrikli araçların fiyatında bir artışa yol açacağını tahmin ediyor.

Wedbush analisti Dan Ives bir notunda, “Ford CEO’su Jim Farley ve GM CEO’su Mary Barra, önlerinde bazı zorlu kararlarla karşı karşıya ve sırtlarını duvara yaslamış durumdalar.” yorumunu yaptı.

Sektör uzmanları ayrıca, herhangi bir grevden kaynaklanan aksaklıkların elektrikli araç lideri Tesla’ya (TSLA) da fayda sağlayabileceğine inanıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, The Street

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti