Borsa Haberleri

OpenAI, Kendi Yapay Zekâ Çiplerini Üretmek İstiyor

October 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
OpenAI, Kendi Yapay Zekâ Çiplerini Üretmek İstiyor

Adını ChatGPT ile duyuran OpenAI, kendi yapay zekâ çiplerini üretmeyi planlıyor. Hatta şirket, yapay zekâ çipleri üreten potansiyeli bir şirket satın alımını bile değerlendiriyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı habere göre şirket henüz bir hamle yapmadı. Ancak en az geçen yıldan bu yana OpenAI pahalı yapay zekâ çiplerinin eksikliğini çözmek için çeşitli seçeneklerini araştırıyor. 

Bu seçenekler arasında kendi yapay zekâ çipini oluşturmak, Nvidia (NVDA) dahil diğer çip üreticileriyle daha yakın çalışmak ve tedarikçilerini Nvidia’nın ötesinde çeşitlendirmek yer alıyor.

CEO Sam Altman, daha fazla yapay zekâ çipi satın almayı şirket için en önemli öncelik haline getirdi. Yapay zekâ uygulamalarını çalıştırma kapsamında en uygun çipler için küresel pazarın 80%’inden fazlasını Nvidia kontrol ediyor. 

OpenAI, Kendi Yapay Zekâ Çiplerini Üretmek İstiyor

Daha fazla çip elde etme çabası, Altman’ın tespit ettiği iki büyük endişeye bağlı: OpenAI’ın yazılımına güç veren gelişmiş işlemcilerin eksikliği ve ürünlerini güçlendirmek için gerekli donanımı çalıştırmanın maliyetleri.

OpenAI, 2020’den bu yana üretici yapay zekâ teknolojilerini, en büyük destekçilerinden biri olan Microsoft (MSFT) tarafından inşa edilen ve Nvidia’nın 10 bin grafik işlem birimini (GPU) kullanan devasa bir süper bilgisayarda geliştirdi.

ChatGPT’yi çalıştırmak şirket için çok pahalı. Bernstein analisti Stacy Rasgon’un analizine göre her bir sorgu yaklaşık 0,4 dolara mal oluyor. ChatGPT sorguları Google aramasının onda biri ölçeğine ulaşırsa, başlangıçta kabaca 48,1 milyar dolar değerinde GPU’ya ve çalışır durumda tutmak için yılda yaklaşık 16 milyar dolar değerinde çipe ihtiyaç duyacak.

🚀 Çip Rekabetinde Yeni İsimler

Kendi yapay zekâ çiplerini geliştirme çabası OpenAI’ı, Alphabet’in (GOOGL) Google’ı ve Amazon (AMZN) gibi, kendi işleri için temel olan çiplerin tasarımında kontrolü ele geçirmeye çalışan bir grup büyük teknoloji oyuncusundan biri yapıyor.

OpenAI’ın özel bir çip inşa etme planı konusunda nasıl bir adım atacağı henüz belli değil. Sektör uzmanlarına göre bunu yapmak büyük bir stratejik girişim ve yılda yüz milyonlarca dolar maliyete ulaşabilecek ağır bir yatırım olabilir. OpenAI, bu işe kaynak ayırsa bile başarı garanti değil.

Bir çip şirketinin satın alınması, Amazon’un 2015 yılında Annapurna Labs’i satın almasın gibi, OpenAI’ın kendi çipini oluşturma sürecini hızlandırabilir.

OpenAI, satın alma da dahil olmak üzere özel bir çip için planlarına devam etse bile, bu çabanın birkaç yıl sürmesi ve şirketin bu arada Nvidia ve Advanced Micro Devices (AMD) gibi ticari sağlayıcılara bağımlı kalması muhtemel.

Bazı büyük teknoloji şirketleri yıllardır sınırlı sonuçlarla kendi işlemcilerini üretiyor. Örneğin Meta Platforms’un (META) özel çip üretme çabaları sorunlarla karşılaştı ve şirketin yapay zekâ çiplerinden bazılarını hurdaya çıkarmasına neden oldu. Facebook’un sahibi şimdi her türlü yapay zekâ çalışmasını kapsayacak daha yeni bir çip üzerinde çalışıyor.

OpenAI, Kendi Yapay Zekâ Çiplerini Üretmek İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters