Borsa Haberleri

OPEC+ Petrol Üretiminde Kesinti Yapacak!

Ekim 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
OPEC+ Petrol Üretiminde Kesinti Yapacak!

● OPEC+ çarşamba günü petrol üretiminde sert kesintiler yapılacağını kabul etti ve halihazırda tedarik güçlüğü yaşayan pazardaki arzı daha da kısıtladı. Bu durum, Batı ile en büyük anlaşmazlıklardan birine neden olduğundan ABD yönetimi tarafından basiretsiz bir karar olarak nitelendirildi.

● OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan, Batı’da artan faiz oranları ve zayıflayan küresel ekonomi nedeniyle üretim miktarından günlük olarak 2 milyon varil (bpd) kesinti yapılacağını bildirdi. Bu miktar, küresel arzın 2%’sine eşdeğer bir oran.

● Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Başkan Joe Biden, fiyatları düşürmek için daha fazla stratejik petrol stoğu yapmak gerekip gerekmediğini değerlendiriyor.

● Beyaz Saray’ın açıklamasında, “Küresel ekonomi Putin’in Ukrayna’yı işgalinin olumsuz etkilerini bertaraf etmeye çalışırken OPEC+ tarafından alınan üretim kotalarında kesinti yapmaya ilişkin basiretsiz karar başkanı hayal kırıklığına uğrattı.” denildi.

● Çarşamba günü Viyana’da alınan petrol arzında kesintiye gitme kararı, ABD’de artan faiz oranları ve doların güçlenmesi ile küresel bir ekonomik gerilemeye girileceği korkusuyla üç ay önce 120 dolardan 90 dolara kadar düşen petrol fiyatlarının toparlanmasını sağlayabilir.

● Karar sonrası Goldman Sachs, Morgan Stanley gibi kurumlar Brent petrole ilişkin tahminlerini yukarı yönlü revize ettiler. Goldman Sachs 110 dolarlık Brent petrol tahmininde bulunurken Morgan Stanley’nin tahmini 100 dolar.

OPEC+ Petrol Üretiminde Kesinti Yapacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti