Analist Notları

Öne Çıkan Finansal Kiralama ve Faktoring Şirketleri

May 20, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Öne Çıkan Finansal Kiralama ve Faktoring Şirketleri

Yaklaşık 1 yıl önce politika faizinin artış sürecine geçmesiyle Türkiye, ekonomik olarak farklı bir döneme girdi. Artan kredi maliyetleri, özellikle kasasında nakit olmayan veya borçlu firmaların finansal kiralama sektörüne yönelmelerine sebep oldu. 

Ayrıca bu dönemde artan kredi maliyetlerinin yol açtığı alacakların tahsili için faktoring firmalarına yönelmeye başladılar. 

Peki, faktoring ve finansal kiralama şirketleri ne iş yapar? Detaylara birlikte göz atalım. 👀 

Finansal Kiralama Nedir? Finansal Kiralama Şirketleri Ne İş Yapar?

Finansal Kiralama, mülkiyet hakkının başlangıçta kiralayan şirkette kalmak üzere, bir varlığın belirli bir bedel karşılığında ekonomik ömrünün tamamı ya da tamamına yakın bir süre için kullanım hakkının kiracıya verildiği ve varlığın kiralama işlemi bitince kiralayan şirketin mülkiyet hakkına eriştiği finansman şeklidir. Özellikle faizlerin yüksek olduğu ortamda şirketlerin bolca kullandığı finansman türlerinden biridir. 

Pegasus’un, Türk Hava Yolları’nın veya halka arz olan şirketlerin izahnamesinde gördüğümüz yeni yatırımların finansal kiralama yoluyla finansmanını örnek olarak gösterebiliriz.

Faktoring Nedir? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar?

Faktoring, firmaların mal ve hizmet satışından doğmuş veya doğacak, faturaya dayalı alacaklarının faktoring şirketlerine devredilmesi yoluyla finansman, garanti veya tahsilat hizmetlerinin sağlandığı bir finansal üründür. Firmalar hem yurt içi hem de yurt dışı alım ve satım işlemlerinde faktoringden yararlanılabilir.

İşletmeler için mevcut yüksek kredi faizi döneminde, dış kaynaklara başvurmadan kendi kaynaklarını, yani vadeli alacaklarını nakde çevirmek yoluyla fon temin edebilirler. Ayrıca böyle dönemlerde alacakları garanti altına almak şirketler açısından önemli hale geliyor.

Sektörel Görünüm ve Güçlü Sonuçlar

Tüm bu politika faizinin artırılmasının akabinde finansal kiralama şirketleri BDDK’nın son yayınladığı verilere göre 2023 yılında 2022 yılına göre kiralama gelirlerini 1,9 milyar TL’den 4,1 milyar TL’ye 115% artırdı. En son açıklanan Mart ayı sonuçlarına göre ise 2024 yılı Mart ayı itibari ile 4,48 milyar TL kiralama geliri elde eden finansal kiralama şirketleri, 2023 Mart ayında 1,99 milyar TL gelir elde etmişti. Mart ayı verilerine baktığımızda da 125% gelir artışı ile benzer görünüm korunuyor. 

Yine BDDK verilerine göre faktoring şirketleri ise 2023 yılında 2022 yılına göre gelirlerini 3,1 milyar TL’den 8 milyar TL’ye 158% artırmayı başardı. 2024 Mart ayı verilerine baktığımızda 8,7 milyar TL faktoring geliri elde eden faktoring şirketlerinin 2023 yılı Mart ayında bu rakam 3,7 milyar TL’ydi. Faktoringden elde edilen gelirlere baktığımızda ufak bir gerileme yaşansa da hala geçen yıla oranla 135%’lik bir faktoring geliri mevcut.

Yükselen faiz ortamı ile beraber kredi maliyetlerinin artması hem finansmana erişimi zorlaştıracak hem de alacakların tahsilini zorlaştırabilir. Dolayısıyla, sektörel görünüm 2024 yılında faktoring ve finansal kiralama şirketleri için güçlü durmaya devam edebilir.

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren finansal kiralama şirketleri:

  • İş Finansal Kiralama (ISFIN)
  • QNB Finansal Kiralama (QNBFL) 
  • Şeker Finansal Kiralama (SEKFK)
  • Vakıf Finansal Kiralama (VAKFN)

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren faktoring şirketleri:

  • Creditwest Faktoring (CRDFA)
  • Garanti Faktoring (GARFA)
  • Lider Faktoring (LIDFA)
  • Ulusal Faktoring (ULUFA)

Dilersen Borsa İstanbul’da piyasa değeri ve çarpanları ile öne çıkan finansal kiralama ve faktoring şirketlerinden ikişer örneği detaylı bir şekilde inceleyelim. 🔎

Öne Çıkan Finansal Kiralama ve Faktoring Şirketleri

İş Finansal Kiralama (ISFIN)

ISFIN aynı zamanda İş Faktoring’in 78%’ine sahip olmasıyla hem finansal kiralama hem de faktoring tarafından etkilenen bir şirket olduğunu söyleyebiliriz. 

2023 yılında güçlü performans sergileyen şirket 2023’ün ilk çeyreğinde 274 milyon TL net kâr elde ederken 2024 yılının ilk çeyreğinde 514 milyon TL net kâr elde etmeyi başardı. 

Ayrıca şirketin PD/DD 1,3 olduğunu düşünürsek, sektörün en düşük PD/DD oranına sahip olduğu belirtilebilir. 

Vakıf Finansal Kiralama (VAKFN)

Sektörün en düşük F/K oranına sahip şirketi olan VAKFN’nin esas faaliyet gelirlerine baktığımızda 503 milyon TL’den 1,618 milyon TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Şirket 4,4 F/K ile fiyatlanırken PD/DD oranı sektörde ISFIN’den sonra en düşük konumda bulunuyor. 

Ulusal Faktoring (ULUFA)

Şirket 2023’ün ilk çeyreğinde 45 milyon TL net kâr elde ederken 2024 yılının ilk çeyreğinde tam 154 milyon TL gibi net kâr rakamına ulaştı. Ayrıca sektörün en düşük F/K oranına ve LIDFA ile beraber en düşük PD/DD oranına sahip şirketi konumunda.

Lider Faktoring (LIDFA)

LIDFA da ULUFA gibi faktoring şirketleri arasında değerlemesiyle cazip gözüken bir diğer şirket. Sektörün en düşük PD/DD oranına sahip olan şirketi konumunda.

Öne Çıkan Finansal Kiralama ve Faktoring Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BDDK, Fintables