Borsa Haberleri

Occidental, Western Midstream’i 20 Milyar Dolara Elden Çıkarmak İstiyor

Şubat 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Occidental, Western Midstream’i 20 Milyar Dolara Elden Çıkarmak İstiyor

ABD’li petrol devi Occidental Petroleum (OXY), piyasa değeri 20 milyar dolara yakın olan ABD’li doğalgaz odaklı boru hattı operatörü Western Midstream Partners’ı (WES) satmak istiyor. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre göz konusu elden çıkarma, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A) tarafından desteklenen Occidental’in satın almalar nedeniyle biriken 18,5 milyar dolarlık borç yığınını azaltmasına yardımcı olacak.

Occidental, aralık ayında petrol ve gaz üreticisi CrownRock’ı 12 milyar dolara satın almak için bir anlaşma imzaladı; bu satın alma, şirketin Anadarko Petroleum’u 54 milyar dolara satın almasından dört yıl sonra daha fazla borçlanmayı beraberinde getirecek.

Western Midstream hisseleri söz konusu haberin ardından dün 5,7% artışla 30,81 dolardan kapanarak Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek kapanışına imza attı. 

Occidental, Western Midstream’in 49%’unu elinde bulundurmanın yanı sıra genel ortağın da sahibi olarak şirketin faaliyetlerini kontrol ediyor. Houston merkezli şirket 2007 yılında Anadarko tarafından kuruldu ve Occidental, 2019’un sonlarında Anadarko’yu devraldığında Western Midstream’i bağımsız bir şirket olarak yapılandırdı. 

Western Midstream, ağırlıklı olarak Teksas ve New Mexico’daki Permian havzasının Delaware bölümünde ve Colorado’daki Denver-Julesburg havzasında faaliyet gösteren; işleme, arıtma ve diğer tesislerin yanı sıra ağında yaklaşık 16.000 mil uzunluğunda bir boru hattına sahip bir şirket.

Kaynaklar, JPMorgan Chase’in (JPM) Occidental’a Western Midstream’deki mülkiyetinden en yüksek değeri nasıl elde edeceği konusunda danışmanlık yaptığını da sözlerine ekledi.

Occidental’ın söz konusu hamleyle Western Midstream’in Enterprise Products Partners (EPD), Williams Companies (WMB) ve Kinder Morgan (KMI) gibi büyük rakiplerinin çoğunun ilgisini çekeceğini söyleyen kaynaklar ayrıca, özel sermaye şirketleri ve altyapı fonlarının da satışla ilgilenebileceğini belirtti. 

Occidental’dan herhangi bir duyuru yapılmadı ancak Western Midstream yaptığı açıklamada Occidental’ın varlık satışına olan ilgisinden haberdar olduğunu ancak daha fazla ayrıntı veremeyeceğini belirterek soruları Occidental’a yöneltti. 

Boru hattı sektöründeki anlaşmalar, bazı şirketlerin maliyetleri düşürmek istemesi, diğerlerinin ise Permian havzası gibi cazip petrol ve gaz üretim bölgelerinin yanı sıra ABD Körfez Kıyısı’ndaki ihracat tesislerine daha geniş ölçekte erişim araması nedeniyle hız kazanıyor.

Geçen yıl ONEOK (OKE) Magellan Midstream’i borç dahil 18,8 milyar dolara satın alırken, Energy Transfer (ET) Crestwood Equity Partners’ı kasım ayı başında borç dahil 7,1 milyar dolara devraldı.

Geçtiğimiz ay ise Sunoco (SUN), NuStar Energy’yi (NS) 7,3 milyar dolara satın alacağını açıklamıştı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti