Borsa Yorumları

Nvidia’ya Alternatif Arayanlara: Ucuz Yapay Zekâ Hisseleri

June 4, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia’ya Alternatif Arayanlara: Ucuz Yapay Zekâ Hisseleri

Yapay zekâ sektöründe öyle bir noktaya geldik ki; birileri bir yerde “yapay zekâ” dediğinde, Nvidia (NVDA) kendisinden bahsedildiğini zannedip o yöne doğru bakıyor. İkisini birbirinden ayrı düşünmek bile birçok insan için zorlaştı neredeyse. Özellikle Nvidia’nın 22 Mayıs tarihinde açıkladığı rekor bilançoyla birlikte bu algı biraz daha pekişmiş oldu. 

Peki, Nvidia bu kadar büyümüşken, yapay zekâ teknolojisine yatırım yapmak için çok mu geç? Analistlere göre cevap basit: tabii ki geç değil! 

Analistlere göre Nvidia’nın güncel fiyatına kıyasla daha ucuz ve yapay zekâ teknolojisi yarışında oldukça iddialı olan şirketler de var. 

Analistlerin listesine geçmeden önce şunu da hatırlatmakta fayda var: Nvidia 7 Haziran Cuma günü 10’a 1 hisse bölünmesine gidecek. 

Meta (META)

Winthrop Capital Management portföy yöneticisi Adam Coons, Meta’nın şu anki fiyatıyla yapay zekâ yarışında iyi bir yatırım olmaya devam ettiğini söyledi.

Coons; Meta’nın gelir büyümesinde bu yıl 17% artış, hisse başına kârında 35%’lik bir büyüme, 2025’te ise gelirinde 12% artış, kârında da 15% büyüme beklediğini belirtti.

Coons ayrıca; “İstikrarlı çift haneli büyüme oranlarına rağmen Meta, Muhteşem Yedili’nin çoğunluğuna ve endekse oranla çok daha ucuz işlem görüyor. Şirket günlük aktif kullanıcılar ekliyor, pazar payında dijital reklam pazarına hakim oluyor, yatırım harcamaları yoluyla yapay zekâ araçlarını güçlendiriyor.” diye de sözlerine ekledi.

Alphabet (GOOGL)

Portföy yöneticisi Coons’a göre Nvidia’ya alternatif olabilecek bir başka şirket de Alphabet! 

Coons, Alphabet için; “Google, Nvidia’ya harika bir alternatif! Çünkü, yapay zekâdan para kazanmak adına yolları çok açık. Google, Gemini ürününün abonelikleri aracılığıyla yapay zekâdan para kazanabilir. Ayrıca Android sayesinde Microsoft veya Amazon gibi şirketlere göre yeni özellikler uygulayıp sunabildiği için bir avantaja da sahip.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Coons, Alphabet hisselerinin; çift haneli satış büyümesi, pazarlama alanının canlanması, önemli faaliyet geliri büyümesi ve marj genişlemesiyle 22 kat ileri kazançla işlem gördüğünü söyledi. 

Qualcomm (QCOM)

CFRA Research’ün başkan yardımcısı ve kıdemli hisse senedi analisti Angelo Zino, Nvidia’ya alternatif olabilecek ucuz iki hisseden bahsetti. 

Bunlardan biri, Zino’nun yakın zamanda “TUT” notunu “AL” notuyla yükselttiği Qualcomm.

Analist bu not yükseltmesinin sebebi olarak da şirketin yapay zekâ destekli bilgisayarları, akıllı telefonları, otonom arabalar ve nesnelerin interneti (IoT) ürünlerine yönelik büyüyen toplam pazar fırsatını gösterdi.

Zino, “Cihaz içi yapay zekâ entegrasyonunda uzun vadede kazanan isim olacağını düşünüyoruz. Üstelik Qualcomm’un premium Android cihaz satışlarının iyi olmasında Çin’deki talebin artmasından faydalandığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Micron Technology (MU)

Angelo Zino’nun Nvidia’ya alternatif olarak gösterdiği son şirket de Micron Technology.

Zino, bellek çipi endüstrisinin “iyileşmeye hazır” olduğuna inanıyor. Özellikle Micron’un yapay zekâ iş yükleri için Nvidia’nın H200 çipine bağlı olduğunu da belirtti. 

Zino, “İçerik kazanma potansiyeli ve daha yüksek değere sahip yapay zeka sunucularına doğru artan geçiş göz önüne alındığında, Micron’un sayısının tarihsel seviyelere göre genişleyebileceğini düşünüyoruz ki bu da yükseliş sunabilir.” dedi.

Nvidia’ya Alternatif Arayanlara: Ucuz Yapay Zekâ Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC