Borsa Haberleri

Nvidia’dan Geri Kalmıyor: AMD, Yeni Yapay Zekâ Çiplerini Tanıttı

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’dan Geri Kalmıyor: AMD, Yeni Yapay Zekâ Çiplerini Tanıttı

ABD’li çip devlerinden Advanced Micro Devices (AMD), Nvidia (NVDA) ve Intel (INTC) gibi şirketlerle girdiği rekabet ortamında liderliğe oynayacak bir hamleyle yeni yapay zekâ çiplerini tanıttı.

Başkan ve CEO Lisa Su, Taipei’deki Computex teknoloji konferansı sırasında yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ bizim bir numaralı önceliğimiz ve neredeyse her işi dönüştüren, yaşam kalitemizi artıran ve bilgi işlem pazarının her bölümünü yeniden şekillendiren sektör için inanılmaz derecede heyecan verici bir dönemin başlangıcındayız.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşması sırasında Su, yeni nesil yapay zekâ dizüstü bilgisayarlar için Ryzen AI 300 serisini tanıttı. Bu seri, Intel’in yakında piyasaya sürülecek olan Lunar Lake ve Qualcomm’un (QCOM) Snapdragon X’i ile doğrudan rekabet edebilir. 

Ayrıca bu çipler Microsoft (MSFT) ile yapılan ortaklıkla, teknoloji devinin yapay zekâlı sohbet robotu Copilot ile donatılmış dizüstü bilgisayarlara güç verecek.

Su, masaüstü bilgisayarlar için yeni Ryzen 9000 serisini de tanıttı ve bunları oyun ve içerik oluşturmak için “dünyanın en hızlı tüketici masaüstü bilgisayar işlemcileri” olarak nitelendirdi.

Her iki serinin de temmuz ayında piyasaya sürülmesi beklenirken yeni çipler, AMD’nin nisan ayında yapay zekâ iş yüklerini çalıştırabilecek yeni işlemcileri (dizüstü bilgisayarlar için Ryzen Pro 8040 ve masaüstü bilgisayarlar için Ryzen Pro 8000) duyurmasından iki aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Çip şirketleri yapay zekâ yarışında ayakta kalabilmek için daha hızlı ve daha güçlü işlemcileri piyasaya sürmek için yarışıyor. Nvidia dün, mart ayında duyurulan bir önceki “Blackwell” modelinin yerini alacak olan “Rubin” adlı yeni nesil yapay zekâ çiplerini tanıttı.

Veri merkezi çip yol haritasını detaylandıran AMD, MI300 serisinin güçlendirilmiş bir versiyonu olan Instinct MI325X hızlandırıcılarının dördüncü çeyrekte piyasaya sürülmesini planlıyor. Yeni nesil mimari üzerine inşa edilecek Instinct MI350 serisinin 2025’te, Instinct MI400 serisinin ise 2026’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Su ayrıca, “AMD EPYC işlemci ailesinin liderlik performansını ve verimliliğini sürdürmek” için bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen en yeni beşinci nesil EPYC sunucu işlemcilerinin de önizlemesini yaptı.

Nvidia gibi AMD de kendi çiplerini üretmiyor. Bunun yerine, çiplerinin üretimini başta dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) olmak üzere dökümhanelere yaptırıyor.

Nvidia’dan Geri Kalmıyor: AMD, Yeni Yapay Zekâ Çiplerini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC