Borsa Haberleri

Nvidia İşe Alımları Yavaşlatıyor

Nvidia İşe Alımları Yavaşlatıyor
Google News Icon Takip Et

Nvidia (NVDA) CFO’su Colette Kress, şirketin çarşamba günü ilk çeyrek mali kazançlarını bildirmesinin ardından yaptığı açıklamada, şirketin  zorlu bir makro ekonomik ortamla uğraşırken işe alım hızını ve kontrol giderlerini yavaşlatacağını söyledi.

Nvidia, satışlar ve kazançlar için analist beklentilerini aşmayı başardı. Ancak çip üreticisinin mevcut çeyrek için beklentilerin bir tık üstünde kalan bir tahminde bulunmasının ardından hisse senedi, genişletilmiş işlemlerde 10%’dan fazla düştü.

Nvidia, mevcut çeyrek için gelirin, analistlerin 8,54 milyar dolarlık beklentilerinin aksine 8,1 milyar dolar olacağını bildirdi.

Yatırımcılar ise yüksek enflasyon ve makroekonomik belirsizlik döneminde hızlı büyüyen hisse senetlerinden kaçınıyor.

Nvidia hissesi 2022’de şimdiye kadar 43%’ün üzerinde düştü. Ayrıca şirketin işletme giderleri, yıllık bazda 35% oranında artarak 1,6 milyar dolara yükseldi.

Ancak Nvidia, gelirlerini güçlü bir şekilde artırmaya devam ediyor. Şirketin bulut bilişim şirketleri ve işletmeleri için çip satan veri merkezi segmenti, yıllık 83% büyüyerek 3,75 milyar dolara ve şirketin gelişmiş 3D oyunlar için grafik kartları satan temel oyun işini geride bırakarak yıllık 31% artışla 3,62 milyar dolara ulaştı.

Ancak şirketin otomotiv işi yıldan yıla 10% oranında düşüş yaşayarak geriledi. Nvidia ayrıca bu ayın başlarında, SEC ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Şirket, yönetim kurulunun gelecek yılın sonuna kadar 15 milyar dolarlık ek hisse geri alımına izin verdiğini de bildirdi. İlk çeyrekte hisse geri alımları ve temettüler için 2,1 milyar dolar harcandı.

Öte yandan şirket, bu yılın başlarında, bir çip teknolojisi şirketi olan Arm’ın satın alımını sonlandırdı. Nvidia, bu satın alımı sonlandırdıktan sonra 1,35 milyar dolarlık bir fesih ücreti ödemek zorunda kaldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı