Borsa Haberleri ve Şirket Haberleri

Nvidia İkinci Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Ağustos 25, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Nvidia İkinci Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Nvidia (NVDA), Wall Street’in gelir ve hisse başına kazanç beklentilerini karşılamayan ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Hayal kırıklığı yaratan rapor, çip üreticisinin iki hafta önce bildirdiği ön kazançlarla uyumlu. Nvidia CFO’su Colette Kress analistlerle yaptığı bir görüşmede, “Dünya çapında karşı karşıya kalınan makroekonomik ters rüzgarlar, şirketin oyun ürünlerine yönelik tüketici talebinde ani bir yavaşlamaya neden oldu.” dedi. Nvidia bir süredir kripto para madenciliği çipleri ve  kurumsal kullanımlar için çip gibi farklı iş kollarında da faaliyetlerini sürdürüyor. Çip üreticisinin hissesi kapanış sonrası işlemlerde 4%’ün üzerinde düştü. 

Nvidia’nın Oyun Ürünlerine Olan Talep Önemli Ölçüde Azaldı

Çip üreticisi, ikinci çeyrekte Refinitiv konsensüs tahminlerinin 8,10 milyar dolarlık beklentisinin bir hayli gerisinde kaldı ve 6,7 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Şirket, mali üçüncü çeyrekte 5,9 milyar dolarlık satış beklediğini ve brüt marjının düşeceğini söyledi. Nvidia’nın oyun departmanının geliri, şirketin beklediğinden daha keskin bir şekilde 33% düştü ve 2,04 milyar dolar seviyesine geriledi. Nvidia, söz konusu başarısızlığın sebebinin PC’lerdeki grafik kartları olan oyun ürünlerinin azalan talebinden kaynaklandığını belirtti. 

Şirketin Hisseleri Yılın Başından Bu Yana 42+’nin Üzerinde Geriledi

Nvidia, bir süredir makroekonomik zorluklarla ve bazı ters rüzgarlarla mücadele ediyor. Şirket, kısa süre önce bahsi geçen nedenlere bağlı olarak işe alımlarını yavaşlattığını duyurdu. Pandemi nedeniyle evden çalışanların sayısının artmasıyla ve sunucu çiplerine olan talebin yükselmesiyle birlikte şirketin gelirleri ilgili dönemde 61% artmıştı. Ancak yonga üreticisinin hisseleri, yılın başından bu yana 42%’nin üzerinde kayıp yaşadı. Nvidia şu an kripto para madenciliği için yeni nesil grafik kartları üretiyor. Şirketin büyümesinde kısmen Ethereum madenciliğinde verimli olduğu söylenen grafik kartlarına artan talep rol oynadı. Öte yandan CFO Colette Kross, kripto para piyasasındaki dalgalanmaların şirketin ilgili alandaki faaliyetlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti