Borsa Haberleri

Nvidia: Çin Sorunu Bir Süre Baş Ağrıtacak!

Kasım 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia: Çin Sorunu Bir Süre Baş Ağrıtacak!

Dün Nvidia (NVDA) yetkilileri şirketin 3. çeyrek bilançosunu açıkladı. Bu açıklamaya paralel olarak yetkililer bazı yarı iletken teknolojilerinin Çin’e satışı ile ilgili olarak ABD tarafından getirilen yeni kısıtlamaların, şirketin üçüncü çeyrek kazancını olumsuz etkilediğini ve yakın dönemde satışlar üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini belirtti.

Nvidia (NVDA) ve öngörülerin ele alındığı bir konferans görüşmesinde söz alan Finans Direktörü Collette Kress, yeni kısıtlamaların özellikle şirketin A100 ve yeni H100 veri merkezi grafik işlemcilerini etkilediğini ifade etti.

● Bununla birlikte Kress, bu ürünler üzerindeki kısıtlamaların “Çin’e alternatif ürünler satmak suretiyle büyük ölçüde telafi edildiğini” vurguladı.

● Oyun satışlarının bir önceki yıla göre 51% düşüşle 1,57 milyar dolara gerilediğini ve Nvidia (NVDA)’nın oyun segmentinde büyük bir düşüş yaşadığını dile getiren Kress, şirketin hâlâ yükselen stok seviyeleriyle uğraştığını ve “makroekonomik koşullarla Çin’deki Covid kapanmalarının tüketici talebini baskılamaya devam ettiğini” söyledi.

● Veri merkezi kazancını normale döndürmek için Çin’de “biraz daha gevşeme” olması gerektiğini, buna karşılık genel olarak bu segmentteki kazancın büyümeye devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Veri merkezi satışları üçüncü çeyrekte geçen yıla kıyasla 31% artarak 3,83 milyar dolara ulaştı ve Nvidia (NVDA)’nın güçlü halkası oldu.

● Çarşamba günü yapılan açıklamada, Nvidia (NVDA)’nın önümüzdeki birkaç yıl boyunca “muazzam” bir yeni bulut yapay zeka süper bilgisayarı üzerinde çalışacağı da bildirildi.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti