BIST Şirket Haberleri

Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Şirketlerine 1,2 Milyar Dolar Yatırım

Mart 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Şirketlerine 1,2 Milyar Dolar Yatırım

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, 2022 yılında Türk şirketlerinin hisselerine 1 milyar 217 milyon 31 bin dolar yatırım yaptı.

Norges Bank’ın verilerinden derlenen bilgilere göre fon, varlığının bir bölümünü geçen yıl çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı ölçekteki 36 şirketin hisselerinin satın alımında kullandı.

🏆 Norveç Varlık Fonu’nun En Büyük Yatırımı Tüpraş’a

Norveç Varlık Fonu’nun, Türkiye’deki yatırımlarından en büyük payı Tüpraş aldı.

Tüpraş’ın 1,55% hissesine sahip olan fonun, söz konusu şirketteki toplam yatırımı yaklaşık 121 milyon dolara ulaştı.

Fon tarafından Şişecam hisselerine 90 milyon 67 bin dolar, Bim hisselerine yaklaşık 79 milyon 500 bin dolar, Koç Holding hisselerine 78 milyon 777 bin dolar, Türk Hava Yolları hisselerine 71 milyon 517 bin dolar ve Türk Traktör hisselerine yaklaşık 64 milyon dolar yatırıldı.

🤝 Ortaklık Oranı En Yüksek Şirket Türk Traktör

Fonun Türkiye portföyündeki ortaklık oranının en yüksek olduğu şirket ise 3,38% ile Türk Traktör. Bu şirketi, 3% oranla Aksa Akrilik ve 2,98%‘lik oranla Medical Park izliyor. 

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,2 Milyar Dolar Yatırım

Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’de “Yatırım Yaptığı” Şirketler

Enerji sektörü başta olmak üzere Türkiye’de 36 şirkete yatırım yapan Norveç Varlık Fonu’nun Borsa İstanbul yatırımlarını inceleyerek, kaynaklarını hangi Türk şirketlerinde değerlendirdiğini görebilirsin.

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet!

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,2 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti