Borsa Haberleri

Nordstrom Tam Yıl Hedeflerini Yükseltti

Nordstrom Tam Yıl Hedeflerini Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Nordstrom (JWN) salı günü, ilk çeyrek mali satışlarının analistlerin beklentilerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklamasının ardından şirket, müşterilerin dolaplarını tasarımcı markaların ayakkabılarıyla yenilemek için şirketin büyük mağazalarını ziyaret etmesi ile birlikte tam yıl hedeflerini yükseltti.

Nordstrom şimdi, kredi kartı satışları da dahil olmak üzere 2022 yılı gelirinin, önceki 5% ile 7% aralığına kıyasla 6% ile 8% arasında artmasını öngörüyor. Şirketin hisse başına kazancının da, önceki 3,15 ile 3,50 dolar aralığından 3,38 ile 3,68 dolar aralığına yükseleceği tahmin ediliyor.

Şirketin kredi kartı satışları dahil bu çeyrekteki toplam geliri, bir yıl önceki 3 milyar dolardan 3,57 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, 3.,8 milyar dolarlık analist beklentilerini aşmayı başardı.

Öte yandan müşteriler online harcamalarını azaltıp mağazalara geri döndüklerinden dolayı şirketin dijital satışları yıldan yıla sabit kaldı. E-ticaret, toplam satışların 39%’unu temsil ederken, bu oran bir önceki yıl 46%’ydı.

Nordstrom, şehirlerdeki mağazalarının, tekrar açılması ve turist yoğunluğunun yeniden başlaması nedeniyle çeyrek boyunca en güçlü performansı sergilediğini söyledi. Şirket, toplu olarak mağaza satışlarının pandemi öncesi seviyelere döndüğünü de belirtti.

Target (TGT), Kohl’s (KSS), Abercrombie & Fitch (ANF) gibi firmaların son günlerde yaşadığı tedarik zinciri maliyetleri ve diğer giderlerin karları azaltmasından dolayı yıllık tahminlerini düşürmesine rağmen Nordstrom bu trendin tam aksi yönünde ilerliyor.

Finans Direktörü Anne Bramman, diğer firmaların aksine şirketin şimdiye kadar enflasyonist maliyet baskılarının müşteri harcamalarında gerilemeye yol açmadığını belirtti. Bunun en önemli nedeni ise Nordstrom’un sahip olduğu müşteri portföyü.

Fakat bu firmalar ve Nordstrom arasında farklılıklar bulunuyor. Örneğin, geçen sonbaharda birçok firma satışlarını pandemi öncesi seviyeleri çıkarmayı başarırken Nordstrom hala zorluklarla mücadele ediyordu. Şimdi ise rüzgar tersine dönerek Nordstrom’un lehine işlemeye başladı. 

Yine de şirket tüm bu olumlu gelişmelere rağmen hisse başına düşüş de kaydetti. Nordstrom, düzeltilmiş kazançlarda hisse başına 6 sent kaybetti. Bu kaybın arkasında şirketin Trunk Club yatırımları da bulunuyor. Zaten Nordstrom salı günü yaptığı açıklamada 2014 yılında başladığı Trunk Club yatırımlarına son vermeyi planladığını belirtti.

Finans Direktörü Anne Bramman, şirketin şimdiye kadar enflasyonist maliyet baskılarının müşteri harcamalarında gerilemeye yol açtığını görmediğini söyledi. Kazanç sonrası bir konferans görüşmesinde, bunun müşterilerinin “daha yüksek gelir profili ve esnekliği” nedeniyle olduğunu da ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı