Bültenler

Tesla’nın Kazancı Çinli Elektrik Araç Üreticilerine İyi Geldi

Nisan 21, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Tesla’nın Kazancı Çinli Elektrik Araç Üreticilerine İyi Geldi

Tesla’nın ilk çeyrek kazançlarının Wall Street beklentilerini karşılayamaması üzerine Çinli elektrikli araç üreticileri NIO (NIO), XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI)‘nun hisseleri perşembe günü yükselmeye başladı.

Elektrikli araç lideri Tesla (TSLA)‘nın elde ettiği kazançlar, ayrıca ABD’li startup Rivian Automotive (RIVN) ve Lucid Group (LCID)‘un da piyasa öncesi işlemlerde hisselerinin artmasına katkı sağladı.

Hisseler, NIO 2,6%, XPeng 2,5% ve Li Auto 2,5% olmak üzere arttı. Otomobil endüstrisindeki diğer firmalar gibi, Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticileri de tedarik zinciri sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor.

Enflasyon ve artan faiz oranları da hisselerin sarsılmasında büyük ölçüde rol oynuyor. 

Tesla, kazanç raporunda, enflasyon baskılarına dikkat çekerek artan maliyetler ve tedarik zinciri zorluklarına rağmen güçlü üretim için yönlendirmelerde bulundu.

Tesla CEO’su Elon Musk, “2021 yılına kıyasla 2022’de araç üretiminde 50% büyüme gerçekleşeceğine inancımız tam. Geçen yıla göre 60%’lık bir artış için oldukça yüksek bir şansımız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Tesla, Wall Street’in de beklediği gibi 2022’de yaklaşık 1,45 milyon araç teslim edecek. Ayrıca şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde 7,6% artışla 1.051 dolara yükseldi. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti