Borsa Haberleri

Tesla’nın Kazancı Çinli Elektrik Araç Üreticilerine İyi Geldi

Tesla’nın Kazancı Çinli Elektrik Araç Üreticilerine İyi Geldi
Google News Icon Takip Et

Tesla’nın ilk çeyrek kazançlarının Wall Street beklentilerini karşılayamaması üzerine Çinli elektrikli araç üreticileri NIO (NIO), XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI)‘nun hisseleri perşembe günü yükselmeye başladı.

Elektrikli araç lideri Tesla (TSLA)‘nın elde ettiği kazançlar, ayrıca ABD’li startup Rivian Automotive (RIVN) ve Lucid Group (LCID)‘un da piyasa öncesi işlemlerde hisselerinin artmasına katkı sağladı.

Hisseler, NIO 2,6%, XPeng 2,5% ve Li Auto 2,5% olmak üzere arttı. Otomobil endüstrisindeki diğer firmalar gibi, Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticileri de tedarik zinciri sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor.

Enflasyon ve artan faiz oranları da hisselerin sarsılmasında büyük ölçüde rol oynuyor. 

Tesla, kazanç raporunda, enflasyon baskılarına dikkat çekerek artan maliyetler ve tedarik zinciri zorluklarına rağmen güçlü üretim için yönlendirmelerde bulundu.

Tesla CEO’su Elon Musk, “2021 yılına kıyasla 2022’de araç üretiminde 50% büyüme gerçekleşeceğine inancımız tam. Geçen yıla göre 60%’lık bir artış için oldukça yüksek bir şansımız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Tesla, Wall Street’in de beklediği gibi 2022’de yaklaşık 1,45 milyon araç teslim edecek. Ayrıca şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde 7,6% artışla 1.051 dolara yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı