Borsa Haberleri

NIO Bilanço Özeti: Satışlar Artıyor, Kârlılık Düşüyor!

Kasım 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
NIO Bilanço Özeti: Satışlar Artıyor, Kârlılık Düşüyor!

Elektrikli araç üreticisi Nio’nun araç satışları, eylül ay itibarıyla sona eren çeyrek dönemde bir önceki yıla göre 38% arttı.

●    Öte yandan, William Li’nin 17 milyar dolar değerindeki şirketinin perşembe gün yaptığı açıklamaya göre, bu süreçte maliyetlerde de hızlı bir artış görüldü ve şirketin net zararı bir önceki yıla göre neredeyse beş kat artarak yaklaşık 600 milyon dolara ulaştı.

●    Li, otomobil üreticisinin temel faaliyetlerinin 2023’ün dördüncü çeyreğinde zararı telafi etmesini beklediğini ifade erken, analistlere başka bir detay vermedi.

●    Li’nin bu iyimserliği ise şirketin maliyetlere yönelik kontrolünü kaybettiğini gösteren işaretlerle sarsıldı. Ayrıntılı pil değiştirme şeması da dahil olmak üzere kapsamlı pazarlama ve hizmet harcamaları şirket kârını büyük ölçüde etkiledi.

●    Hissedarlar için harcamalardaki bu aşırılığın, şirketin elinde olmayan bir durum olmaktan ziyade Nio’nun iş modelinin değişmez bir özelliği olduğu giderek daha açık hale gelmekle birlikte bu durum daha da kötüleşebilir. Şirketin Avrupa’ya açılma planı, hizmet istasyonlarına ve mağazalara daha fazla harcama yapılacağı anlamına geliyor.

●    Li’nin kontrolü dışında olan artan pil maliyetlerinden veya Çin’in sıfır Covid kampanyasından elbette Nio sorumlu tutulamaz. Fakat bu tespit yatırımcılar için boş bir teselli olmaktan öteye geçmiyor.

● Hisse fiyatı, kapsamlı toparlanmanın sonucu olarak perşembe günü New York borsasında günü 12% artışla kapatsa da yıl genelinde şirket hisseleri üçte ikiden daha fazla değer kaybetti. Şirketin önünde zorlu bir yol var gibi görünüyor.

NIO Bilanço Özeti: Satışlar Artıyor, Kârlılık Düşüyor!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti