Borsa Haberleri

Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

Aralık 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

İkinci çeyrek bilançosuyla konsensüs beklentilerini aşan Nike (NKE) salı günü kapanış sonrası işlemlerde ralli yaptı.

● Asya Pasifik ve Latin Amerika (+19%), Kuzey Amerika (+30%) ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (+11%) kazançlar Çin’deki (-3%) gelir düşüşünü dengeledi ve hatta ötesine geçti. Ayakkabı satışları 25% artışla 8,50 milyar dolara yükselirken, giyim satışları 4% yükselerek 3,8 milyar dolara ulaştı. Nike Direct satışları, yapılan beyanlara göre 16% artışla 5,4 milyar dolara yükseldi ve kurdan bağımsız olarak değerlendirildiğinde 25% arttı. Converse satış artışı biraz geri kalarak, çeyrek boyunca yalnızca 5% yükseldi.

● Brüt kâr marjı 300 baz puan düşerek 42,9%’a geriledi. Konsensüs tahminleri ise 42,1% seviyesindeydi. Kâr marjının düşmesindeki en büyük sebepler, özellikle Kuzey Amerika’da stokları eritmek için yapılan yüksek fiyat indirimleri ve bunun yanı sıra döviz kurlarında devam eden olumsuz dalgalanmalar ve artan navlun/lojistik maliyetleri oldu. Çeyrek boyunca gerçekleştirilen stratejik fiyatlandırma çalışmaları bazı maliyetlerin dengelenmesine yardımcı oldu.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Nike (NKE) yönetiminden yapılan açıklamada, şirketin operasyonel ve finansal hedeflere ulaşacağı ifade edildi. Spor giyim devinin, önümüzdeki konferans görüşmesinde mali tahminlerini açıklaması bekleniyor.

● Bilanço açıklamasından önceki hafta yaklaşık 6% düşen Nike (NKE) hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde 3,86% yükseliş kaydetti.

Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti