Borsa Haberleri

Netflix’ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

Netflix’ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!
Google News Icon Takip Et
Netflix'ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

Geçtiğimiz ay yaptırımlar nedeniyle Rusya’dan çekilen Netflix (NFLX), doymuş bir Kuzey Amerika pazarıyla birlikte şirketin ilk çeyrek net abonelerinde beklenmedik bir düşüş yaşandı. 

  • Piyasa sert tepki verdi: Abone sayısının açıklanmasıyla birlikte şirketin hisseleri piyasa sonrası borsada 25% oranında sert düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri gün içerisinde 348 dolara yükselirken kapanış sonrası 258 dolar seviyelerine kadar geriledi.
Netflix'ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

Şirketin 2022’nin ilk çeyreğindeki temel sonuçları ve beklentiler ise şu şekilde:

  • Gelir: 7,86 milyar dolar, beklenen 7,92 milyar dolardı. 
  • Hisse başına kazanç: 3,53 dolar, beklenen 2,90 dolardı. 
  • Net abone sayısı: Toplam abone sayısı 200.000 azaldı, beklenti 2,51 milyon artması yönündeydi. 

😮 Abone Sayısı Wall Street’i Şaşırttı

Netflix’in yeni kullanıcı sayısındaki düşüş Wall Street için sürpriz oldu ve analistlerin 2022’nin ilk üç ayında aboneliklerde bir yavaşlama ama yine de pozitif bir büyüme beklentisi vardı. 

  • Bir adım geriden: Netflix’in geçen yılın aynı çeyreğinde abone sayısı yaklaşık 4 milyon artmıştı. Şirket bu performansından son geçen yılın sonlarında 700 dolar seviyelerini kadar görmüştü.
  • Uzmanından ilk yorum: Manhattan Venture Partners Araştırma Başkanı Santosh Rao, Netflix’in sonuçlarını takiben salı öğleden sonra Yahoo Finance Live’a verdiği demeçte, “Netflix çok uzun süredir abone sayısına endekslenmişti. Bu yüzden bütün hikaye şimdi daha düşük bir temelden değerlendirilmeli. Artık büyüme hikayesinin hâlâ sağlam olduğunu ve önümüzdeki zorluklarla başa çıkmak için bir stratejileri olduğunu görmemiz gerekiyor.”
Netflix'ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

🔴 Hesap Paylaşımı Netflix’in İşlerini Bozdu

Netflix’in abone sayısındaki hedeflerini tutturamasında en büyük etkenlerden biri hesap paylaşımı gösteriliyor.

  • Şirketten açıklama: Netflix, 30 milyondan fazla ABD ve Kanada hanesinin içeriğine erişmek için ortak bir şifre kullandığını tahmin ettiğini söyledi. Şirket, dünya çapında 100 milyondan fazla ek hanenin muhtemelen ortak bir şifre kullandığını söyledi.

Şirketin yatırımcılarına yazdığı mektupta, pandemi dönemindeki abone sayısı artışının bu problemi gizlediğini söyledi: 

  • “Nispeten yüksek hane penetrasyonu – hesapları paylaşan çok sayıda hane dahil edildiğinde – rekabetle birleştiğinde gelir artışında ters rüzgarlar yaratıyor. Pandemi dönemindeki artan abone sayısı, yakın zamana kadar resmi gizledi.”

Netflix mektupta, bu sorun karşısında hizmetinde iyileştirmeler yapacağını ve çok haneli paylaşımdan daha etkin para kazanma yoluyla gelir artışını yeniden hızlandırmaya çalışacağını söyledi. 

Netflix'ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

📉 Savaşın Etkisi Kuzey Amerika’daki Daralmayla Birleşince Yıkıcı Bir Etkiye Dönüştü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte Batılı hükümetlerin uyguladığı yaptırımlara birçok şirket de katıldı. Netflix de bu şirketlerin arasında yer aldı.

Şirketin küresel çapta yaşadığı abone kaybının büyük bir kısmı da Rusya pazarından çıkmasından dolayı gerçekleşti. 

  • Rusya pazarından çekilmenin maliyeti ne oldu? Netflix, Rusya’daki hizmeti askıya almanın çeyrek boyunca 700.000 net ücretli kaybına yol açtığını söyledi. 

Diğer taraftan, şirketin darbe aldığı tek taraf Rusya pazarıyla sınırlı kalmadı. Netflix, doğduğu topraklarda, yani ABD ve Kanada’da bir daralma yaşadı ve bunun sonucunda net 600.000 ödeme yapan kullanıcıyı kaybetti.

Netflix'ten Bilanço Sonrası Sert Düşüş!

⚔️ Pazardaki Rekabet Seviyesi Artıyor 

Analistler, Netflix’in bu sonuçları sonrası pazardaki artan rekabet seviyesine de dikkat çekti. Disney+ (DIS), HBO Max (WBD) ve pazara giriş yapan diğer hizmetler, gelecek dönemde şirketin pazar payını büyük oranda küçültebilir.

Pazardaki rekabet seviyesinin artması ve abone sayısındaki endişelerle birlikte bu yıl şimdiye kadar kötü bir performans gösterdi. Şirketin hisseleri geçtiğimiz yılın sonlarına doğru 700 dolar seviyelerini görürken son haberle birlikte şu an 250 dolar seviyelerine kadar geriledi. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Netflix Q1 net subscribers unexpectedly decline, revenue misses expectations

Netflix estimates 100 million households are sharing passwords and suggests a global crackdown is coming

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı