Borsa Haberleri

Netflix Şifre Paylaşımını Engellemek İçin Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Nisan 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Netflix Şifre Paylaşımını Engellemek İçin Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Ocak ayının sonlarına doğru yaptığı açıklamalarda 100 milyondan fazla hanenin ortak bir Netflix parolası kullandığını duyuran Netflix (NFLX), şifre paylaşımını engellemek için yeni düzenlemeler getiriyor.

Şirket, şifre paylaşımı konusunda kullanıcıların hesaplarını dondurma veya askıya alma gibi bir yaptırım uygulamayı düşünmüyor. Bu yaptırımlar yerine, aynı hesabı birden fazla kişinin kullanması durumunda ekstra bir ücret belirlemeyi planlıyor.

Netflix’in net gelirindeki düşüşü yok etmeyi hedefleyen bu ek ücretlendirme planının işleyişi, şifreleri diğer haneler tarafından kullanılan hesap sahiplerine bir uyarı göndermesiyle başlıyor.

Platform bu yeni düzenlemede, parola paylaşan hesaplar için en fazla iki kişinin kullanabileceği “alt hesap” ekleme seçeneği sunuyor. 

Ayrıca, paylaşılmış şifre kullanan kişilerin profil bilgilerini bir alt hesaba aktarmalarına izin vererek, görüntüleme geçmişlerini ve önerilerini saklamalarına da izin veriyor.

Şirkette operasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Peters, yaptığı açıklamalarda Netflix’in şifre paylaşımını ortadan kaldırmak istemediğinin altını çizdi. Netflix’in şifre paylaşımı için getirdiği bu yeni düzenlemedeki amacın şirket kâr ve haklarını korumak olduğunu da belirtti.

Bu yeni düzenlemenin dünya çapında uygulanabilir hale gelmesi için yaklaşık olarak 1 yıllık bir süreç öngörülüyor. 

Düzenleme Netflix kullanıcıları açısından ise birçok cevapsız soruyu da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ana hesap sahibinin ek ücret ödememesi durumunda Netflix’in nasıl bir aksiyon alacağı da belirsiz.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti