Borsa Yorumları

Nakliye Şirketleri Yapay Zekâ Trenine Atlamaya Hazırlanıyor

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nakliye Şirketleri Yapay Zekâ Trenine Atlamaya Hazırlanıyor

Denizcilik sektörü de yapay zekânın beraberinde getirdiği inovasyon dalgasından destek alarak nakliye şirketleri için yeni gelir kapıları aralıyor.

Yüksek yakıt fiyatları ve okyanus ötesi yolculuklarda haftalar geçirmek isteyen mürettebat sıkıntısı nedeniyle, birçok gemi inşa şirketi otonom navigasyon gemileri veya sürücüsüz tekneler geliştirmeye yardımcı olmak için yapay zekâ kullanmaya başladı.

Emergen Research’e göre, 2022 yılında 4,13 milyar dolara ulaşan küresel otonom gemi pazarı 2032 yılında 10,1 milyar dolarlık bir pazar payına sahip olabilir. 

American Bureau of Shipping (ABS) küresel mühendislik ve baş teknoloji sorumlusu Patrick Ryan, “Tersanelerden bu konuya büyük ilgi görüyoruz ve bunu sadece güvenlik açısından değil eğitim, maliyet azaltma ve diğer ticari nedenlerle de teşvik ediyorlar. Pandeminin bu teknolojinin benimsenme hızı ve heyecanı üzerinde büyük bir etkisi oldu.” yorumunu yapıyor. 

Teknolojinin güvenlik ve daha iyi karar verme konusunda gemi mürettebatına destek olabileceğini belirten Ryan, “Genel anlamda güvenlik ve hatta karbon emisyonlarının azaltılması gibi konularda yardımcı olabilir. Daha iyi hava durumu yönlendirmesi yapabilir, navigasyonu geliştirebiliriz. Şirketlerin otonom navigasyon yoluna girmelerinin ticari nedenlerinden bazılarının karbon ayak izlerini azaltmak olduğunu görüyoruz.

Ancak gemilerde yapay zekâ uygulamasından faydalanması beklenen tek şirketler gemi yapımcıları değil. Morgan Stanley’e göre nakliye şirketleri de bu gelişmeden destek alabilir. 

Nakliye Şirketleri Yapay Zekâ Trenine Atlamaya Hazırlanıyor

Hâlihazırda bu alanda faaliyet gösteren ve yapay zekâyı benimseyerek faaliyetlerini geliştirmeyi hedefleyen bazı nakliye şirketlerini aşağıda inceleyebilirsin:

  • Expeditors International of Washington (EXPD)
  • J.B. Hunt Transport Services (JBHT)
  • C.H. Robinson Worldwide (CHRW)

BMO Family Office baş yatırım yetkilisi Carol Schleif, otonom navigasyon sistemleri ve yapay zekâ konusunda ön planda olan denizcilik şirketlerinin, piyasadaki büyük oyuncular olduğuna dikkat çekti. 

Schleif, “Tanınmış büyük gemicilik isimleri, yapay zekâya yatırım yapabilecek nakit paraya sahipler.” diyen Schleif, bu şirketlerin aynı zamanda teknoloji ve sensörler için modeller oluşturmak için gereken veri ve işlem gücünü de barındırdığını belirtiyor. 

Morgan Stanley Analist Ravi Shanker “Yük taşımacılığı alanının, otonom teknolojiler de dahil olmak üzere yıkıcı teknolojiler tarafından yönlendirilen bir değişimin zirvesinde olduğuna inanıyoruz.” diyor.

Shanker, J.B. Hunt, C.H. Robinson ve Expeditors International’ı otonom operasyonlardan faydalanacak nakliye şirketleri olarak beğeniyor. 

Nakliye Şirketleri Yapay Zekâ Trenine Atlamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC