Bültenler

Muzip Milyarder Elon Musk Neden Twitter’a Yatırım Yaptı?

Muzip Milyarder Elon Musk Neden Twitter’a Yatırım Yaptı?
Google News Icon Takip Et

Piyasaların muzip milyarderi ve bir süredir kripto para piyasalarındaki yatırımlarıyla “yakın markaj” altında olan Elon Musk, Twitter (TWTR)’ın 9,2%’sine sahip olduğu ortaya çıkınca tekrardan gündemin merkezine yerleşti.

  • Ne oldu? Musk’ın 14 Mart’ta Twitter’a büyük bir yatırım yaptığı ortaya çıkınca şirketin hisseleri dün, piyasa öncesi işlemlerde %25 yükseldi. Piyasa kapanışını ise 27% yükselişle tamamladı.
  • Kripto paralardan şirketlere: Böylece Musk’ın kripto para yatırımlarında piyasalarda ortaya çıkan benzer bir “heyecan”, Twitter’ı satın almasıyla da ortaya çıkmış oldu. Bazı uzmanlar şimdiden bu etkiye bir isim verdi bile: “Elon Etkisi”. 

Peki, Elon Musk durduk yere neden Twitter’ın 9,2%’sine 3 milyar dolar ödeyerek şirketin en büyük hissedarı olmak istedi? İşte konuyla ilgili birtakım sorular ve muhtelif cevapları!

📢 Musk, Twitter’a “daha rahat konuşmak” için mi yatırım yaptı? 

Musk’ın bir süredir başı S.E.C (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ile dertte ve Twitter satın alımıyla birlikte daha da derde girecekmiş gibi gözüküyor. 

  • Neden? Çünkü SEC, bir şirketin adi hisselerinin 5%′inden fazlasını satın alan herkesin sahip olduklarını 10 takvim günü içinde açıklamasını zorunlu kılıyor ve Musk, başvurusunu 14 Mart’tan 21 gün sonra imzaladı. 

Bu yüzden bazı kesimlere göre ünlü milyarderin Twitter’a yatırım yapmasının sebebi, kendisi için daha rahat bir konuşma ortamı sağlamak olarak görülüyor. 

Bunu destekleyen en büyük gösterge de Musk’ın 25 Mart’ta, yani 10 günlük sürenin bitiminden bir gün sonra Twitter’da şu ön sözle bir anket yayınlaması olarak gösteriliyor: 

Muzip Milyarder Elon Musk Neden Twitter'a Yatırım Yaptı?

İşleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğü şarttır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?

🤝 Musk ve Jack Dorsey arasında arkadaşlıktan doğan bir işbirliği mi var?

Musk ve Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey arasında uzun süredir bir arkadaşlık ilişkisi olduğu biliniyor. Bu arkadaşlık ilişkisinin özellikle “demokrasi, özgürlük ve kripto para” başlıkları altında yaşanan son gelişmelerle birlikte daha güçlendiği iddia ediliyor. 

Bu yüzden bazı uzmanlara göre Musk’ın Twitter’a böylesine büyük bir yatırım yapmasının ana nedeni Dorsey olarak gösteriliyor. Yani ünlü milyarderin yatırımı, finansal bir yatırımdan çok “duygusal” bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

💰 Musk, kripto para yatırımlarını Twitter ile farklı bir boyuta mı taşıyacak?

Musk ve Dorsey’in diğer ünlü milyarder yöneticilere nazaran kripto paralara olan ilgisinin çok daha fazla olduğu uzun süredir biliniyor. Her iki milyarder de Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto paraya yatırım yaptı. Hatta bu yatırımlarla kalmadılar ve kripto paraları kendi şirketlerine entegre etmeye çalıştılar.

  • Bir adım geriden: Musk, geçtiğimiz yıl Tesla’da Bitcoin ile ödeme kabul edeceklerini duyurmuştu. Twitter da geçtiğimiz aylarda kullanıcıların Ethereum ile başka kullanıcılardan “bağış” alabilmesine imkan tanımıştı. 

Bu yüzden, Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarı olmasındaki temel sebebin Twitter’da yaşanabilecek olası kripto para gelişmeleri olarak görülüyor. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Elon Musk’s Latest Twitter Adventure

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı