Borsa Yorumları

Morningstar’dan Yatırım Tavsiyeleri

Haziran 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’dan Yatırım Tavsiyeleri

Borsalarda zaman geçirmek kolay bir şey değil ve genellikle temel bir bilgi birimi oluşturmayı ve bunu da disiplinler arası araştırmalarla yapmayı gerektriyor. 

Yatırım denince akla gelen finans şirketleri arasında yer alan Morningstar da buna paralel olarak hisse önerileri ve analizlerinde geleneksel ve tedbirli bir yaklaşım izliyor. 

💭 Morningstar’ın ABD piyasaları stratejisti Dave Sekera, yatırımcıların pozisyon alırken uzun vadeli düşünmeleri gerektiğini savunuyor. “Uzun vadeli yatırımın piyasa zamanlamasından ziyade piyasada geçirilen zamanla ilerlediğini unutmayın.” diyor ve değerleme yaklaşımının da önemli bir nokta olduğunu belirtiyor. 

🔎 Yatırımcıların hisse seçiminde kendilerine has özellikleri olan şirketlere odaklanmalarını tavsiye eden Sekera ayrıca, portföy çeşitliliğinin önemli bir nokta olduğunu savunuyor, böylece yatırımcıların tek odaklı bir konum yerine farklı alanlara yönelerek birikimlerini artırabileceğini belirtiyor. 

Sekera’nın ayrıca üç favori hissesi var. Morningstar analistinin bu üç hisseyi neden sevdiğini dilersen birlikte inceleyelim.

👔 Berkshire Hathaway (BRKA): Değer tahminimize göre 9% iskonto ile işlem görüyor. Çeşitliliği ve genel düşük risk profili ile BRKA, finansal hizmetler sektöründeki en iyi getiri profillerinden birini sunuyor.

Berkshire’ın çoğu yıl hisse başına defter değerinde yüksek tek ile çift haneli büyüme sağlama becerisinden etkileniyoruz. Bu, sermaye maliyeti tahminimizin oldukça üzerinde. Ve Warren Buffett’ın kendisinden sonra gelecek kişiye yönelik planları konusunda rahatız.

🏦 Charles Schwab (SCHW): Hisse, Silicon Valley Bank iflasının ardından bu yılın başlarında bankacılık hisseleri genelindeki düşüşe yakalandı.

Mevduatlardan sağlanan düşük maliyetli fonlamada öngörülen düşüşün yerini daha yüksek maliyetli kısa vadeli borç ve diğer fonlama programları alacağı için, mart ayında değer tahminimizi düşürdük. Ancak Schwab’ın likidite ve sermaye profili konusunda iyi hissediyoruz.

Ayrıca Schwab’ın ölçeklenebilir ve dikey olarak entegre iş modeli, gelirin artan bir yüzdesini kazanca dönüştürmesini sağlayacaktır.

📞 AT&T (T): Yaklaşık 7% temettü getirisi ödediği için AT&T’yi beğeniyoruz. Hissede önümüzdeki beş yıl içinde 2,6%’lık bileşik gelir büyümesi ve 2%’lik kâr artışı öngörüyoruz.

AT&T, Verizon (VZ) ve T-Mobile (TMUS) olmak üzere iki büyük oyuncunun bulunduğu bir pazardan faydalanıyor. Cep telefonu fiyatlandırmasının zaman içinde çok daha rasyonel hale geleceğini düşünüyoruz. Şirketler, kâr marjları pahasına ilave müşteri çekmek için fiyatlandırmayı kullanmayacaktır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC