Borsa Yorumları

Morningstar, Göz Ardı Edilen Bu Hisseleri Beğeniyor

February 9, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Morningstar, Göz Ardı Edilen Bu Hisseleri Beğeniyor

Yatırımcıların “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan şirketlere akın etmesiyle, büyük teknoloji şirketleri geçen yıl adeta yatırımcıların gözdesi oldu.

Teknoloji sektörünün ağırlıklı olarak yapay zekâ coşkusuyla yönlendirilen potansiyeli, bu hisseleri ön planda tutmaya devam ederken, Morningstar daha az bilinen bazı küçük sermayeli isimlerin şu anda çok daha cazip olduğunu söylüyor.

Morningstar’ın Baş Piyasa Stratejisti David Sekera “Muhteşem Yedili hisseleri genel olarak tükenmeye başlıyor çünkü değerlemeleri bu noktada oldukça yüksek.” diyor ve Morningstar’ın bu yıl piyasa genelinde iyimser olduğunu ancak “piyasanın Muhteşem Yedili’den uzaklaşarak dağılmasını beklediğini” söylüyor:

Ekonomik büyüme hızının yavaşlaması ancak bir durgunluğa girilmemesi ve faiz oranlarının yıl boyunca kademeli olarak düşmesi ile birlikte, 2024’ün değer hisseleri için oldukça iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. Ve aynı görünümün küçük sermayeli şirketlere de yardımcı olacağını düşünüyorum.

Küçük sermayeli hisselerin ölçütü olan Russell 2000 endeksi, şu ana kadar 3,5% civarında düşüşle yıla zorlu bir başlangıç yaptı. Buna karşılık aynı dönemde S&P 500, Dow ve Nasdaq 100 tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Sekera, değer hisselerinin şu an Morningstar’ın adil değerine göre 11% iskonto ile işlem gördüğünü belirterek, “yatırımcıların değerlendirebileceği bir alan” olduğunu söylüyor. 

ℹ️ Muhteşem Yedili hisseleri dışında teknoloji hisselerinde yükseliş beklentisini koruyan Sekera, bu alanda Cognizant Technology Solutions (CTSH) ve Snowflake’i (SNOW) beğeniyor.

Her iki hisseyi de “ikincil yapay zekâ yatırımları” olarak değerlendiren analist, bu şirketlerin doğrudan yapay zekâ üzerinde çalışmadığını belirtiyor.

Yine de Sekera, Cognizant ve Snowflake’in ileride potansiyel olarak çoğu sektörde kullanılacak yapay zekâ sistemleri inşa etmeleri sebebiyle uzun vadede cazip göründüğünü söylüyor. 

🛢️ Geçen yıl borsanın en geride kalan sektörlerinden biri olan enerji sektörü de Sekera’nın radarında.

Enerji sektöründe uzun zamandır görmediğimiz değerleri görmeye başladık.” diyen Sekera, ExxonMobil (XOM) ve APA’yı (APA) en iyi seçimler olarak sıraladı.

Exxon’un adil değerine göre 17% iskonto ile işlem gördüğü, 3,7% temettü verimine sahip olduğu ve “çok, çok büyük” hisse geri alım planına devam edeceği göz önüne alındığında, Sekera şirketin “şu anda küresel petrol şirketleri arasında en düşük değerlemeye sahip olduğunu” söylüyor.

Diğer enerji oyuncusu APA da Morningstar’ın favorileri arasında. Sekera, şirketin Fransız enerji devi TotalEnergies (TTE) ile başlattığı petrol sondaj projesine atıfta bulunarak, yatırımcıların bu gelişmeyi yeterince değerlendirmediğini belirtiyor. Analist, “Bu keşif APA’nın üretimini önümüzdeki 10 yıl içinde iki katına çıkarabilir.” diyor.

⚡ Sekera, özellikle kamu hizmetleri hisselerinin “geçen yıl faiz oranları yükselirken darbe aldıktan sonra” bir kez daha gündeme gelmesi gerektiğini söylüyor.

Entergy Corp (ETR), WEC Energy (WEC) ve NiSource’u (NI) sektördeki favorileri olduğunu belirten Sekera, “Şu anda, kamu hizmetleri sektör düzeyinde adil değere göre yaklaşık 9% iskonto ile işlem görüyor.” diyor.

Sekera, elektrik hizmetleri şirketi WEC Energy’nin “kamu hizmetleri alanında sınıfının en iyi yönetime sahip olduğunu” söylüyor ve şirketin ortalamanın üzerinde büyüme fırsatlarına sahip olduğunu ekliyor.

Morningstar, Göz Ardı Edilen Bu Hisseleri Beğeniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC