Borsa Yorumları

Morgan Stanley Analistlerinin Seçtiği 4 Kaliteli Hisse

February 17, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Analistlerinin Seçtiği 4 Kaliteli Hisse

Geçmişte kâr öngörüleri en çok düşen ve ardından en hızlı toparlanmayı kaydedebilen şirketler, hisselerinin sektör üstü performans gösterdiğini deneyimledi. Bazı kaliteli hisselerin düşük fiyatlanmasına neden olan bu durum, özellikle parlak bir geleceği olabilecek hisselerle ilgilenen yatırımcılar için mükemmel bir fırsat.

Morgan Stanley stratejistleri halihazırda bu fırsatı veren hisseleri araştırdı. Pazartesi itibarıyla son bir yılda en az 10% değer kaybeden ve aynı zamanda S&P 500’deki ilgili sektörlerine nazaran aynı dönemde en az 5% oranında sektör altı performans gösteren hisseler belirlendi.

Stratejistler, bu isimler arasında banka analistleri tarafından “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye edilen ve belirlenen 12 aylık ortalama fiyat hedefi cari seviyesine göre en az 20% yüksek olanları seçti. Bunlar arasından da toplam piyasa değeri 1 milyar doları aşan şirketler belirlendi.

İşte öne çıkan dört hisse:

Amazon (AMZN): Yükselen faiz oranlarının gelecekteki kârları cari şartlarda daha değersiz kılması sebebiyle hisse, geçtiğimiz yıl 35%’ten fazla değer kaybetti. 

Bu durum, kârının büyük kısmının önümüzdeki yıllarda elde edileceği temel alınarak değerleme yapıldığı için şirket açısından problem oluşturdu. Yükselen iş gücü ve lojistik maliyetleri de olumsuzlukların üzerine tuz biber ekti.

Ancak Morgan Stanley analistleri hissenin cari seviyesine kıyasla 50%’den fazla değer kazanabileceğini öngörüyor. FactSet’e gören bulut üzerinden yeni müşterilere yapılan satış rakamlarının giderek artması ve e-ticaret platformunu daha çok reklam alacak şekilde geliştirme olanağı sayesinde satış rakamları büyümeye devam edebilir ve 2024’te yaklaşık 13% artışla 630 milyar dolar civarına ulaşabilir. 

Kâr marjları tekrar artabilir ve hisse başına kâr rakamlarının genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre 61% oranında artmasını sağlayabilir. Şayet faiz oranları dengelenir ve şirket doğru icraatlar yürütürse, önemli miktarda gelir potansiyeli mevcut.

Match Group (MTCH): Hisse geçen yıl yaklaşık 62% değer kaybetti. Şirketin faaliyet marjı genellikle S&P 500’deki toplam marjın yaklaşık olarak iki katı olsa da, şirket son dönemde kullanıcı sayısını ve gelirini artırma stratejisini takip etmekle ilgili problem yaşadı. 

Yükselen faiz oranlarıyla birlikte ABD dolarının güçlenmesi de şirketi sarstı. Morgan Stanley analistleri şirketin beklenen hisse başına kâr artışını sağlaması ve doların tekrar yükselmemesi halinde hissenin yaklaşık 90% yükseleceğini öngörüyor.

Snowflake (SNOW): Hisse geçen yıl yaklaşık 42% değer kaybetti. Faiz oranlarındaki artış şirketin değerlemesini olumsuz etkiledi. Önümüzdeki yıllarda toplam gelir artışının 30%’un üzerinde gerçekleşeceği ve marj artışının/hisse başına kârın daha da yükselebileceği beklentisi sebebiyle, halen 2,9 milyar dolarlık tahmini 2023 satışının 20 katının biraz altında işlem görüyor.

Morgan Stanley analistleri daha önceki seviyelere kıyasla çok daha düşük olan F/K oranı sebebiyle ve özellikle analistlerin hisse başına kâr tahminleri ilk defa geçen yıl yükselmiş olduğundan, hissenin 38%’lik bir yükseliş kaydedeceğini öngörüyor.

Centene (CNC): 2023 hisse başı kâr tahminleri dip yapan sağlık hizmetleri şirketinin hisseleri geçtiğimiz yıl yaklaşık 13% değer kaybetti. Ancak analistler 2022’de 145 milyar doların hemen altında gerçekleşen prim gelirinin 2027 itibarıyla yaklaşık 165 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Morgan Stanley analistleri hisse fiyatının 44% yükselme potansiyeline sahip olduğu görüşünde.

Morgan Stanley Analistlerinin Seçtiği 4 Kaliteli Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons