Borsa Haberleri

Moody’s ABD’li 3 Bankanın Notunu Düşürdü

August 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Moody’s ABD’li 3 Bankanın Notunu Düşürdü

Moody’s Investors Service, birçok küçük ve orta ölçekli ABD bankasının kredi notunu düşürdü ve fonlama baskıları ve düzenleyici sermaye zayıflıkları gibi nedenlerle altı büyük kredi kuruluşunu da not indirimi için incelemeye aldı.

Moody’s yayınladığı bir notta, “Birçok bankanın ikinci çeyrek bilançosunda, sermaye oluşturma becerilerini azaltma olasılığı taşıyan kârlılık baskıları görüldü. Bu durum, 2024’ün başlarında ABD’de hafif bir resesyonun ufukta göründüğü ve varlık kalitesinin düşmeye hazırlandığı bir döneme denk geliyor.” dedi.

ABD bankalarının ikinci çeyrek bilançoları, FED’in agresif para sıkılaşması politikalarına bağlı olarak fonlama maliyetlerinde ve kârlılık baskılarında “önemli” artışlar gösterdi. 

Moody’s, “Daha yüksek faiz oranları sabit faizli menkul kıymetlerin ve kredilerin değerini düşürmeye devam ediyor ve bu risk, banka düzenlemelerinde iyi bir şekilde ele alınmıyor ve likidite riskleri yaratma ihtimali taşıyor.” yorumunu yaptı.

Moody’s bu kapsamda M&T Bank (MTB), Pinnacle Financial Partners (PNFP) ve Old National Bancorp’un (ONB) notunu düşürdü. Söz konusu bankaların hisseleri, açılış öncesinde geriledi. 

Kredi derecelendirme kuruluşu, Bank of New York Mellon (BK), US Bancorp (USB), State Street (STT), Truist Financial (TFC), Cullen Frost (CFR) ve Northern Trust’ı (NTRS) da inceleme altına aldı. 

Moody’s ABD’li 3 Bankanın Notunu Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha