Borsa Haberleri

Mobilya Perakendecileri İflas Riskiyle Karşı Karşıya

Kasım 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Mobilya Perakendecileri İflas Riskiyle Karşı Karşıya

Hepimizin evlere kapandığı pandemi döneminde birçok kişi ev dekorasyonunu değiştirmek veya uzaktan çalışmaya geçtikleri için evlerinde bir ofis ortamı yaratmak amacıyla mobilya alışverişlerini artırmıştı. 

Sokağa çıkma kısıtlamaları göz önüne alındığında, insanların hayatlarının neredeyse tamamını geçirdiği bu dönemde mobilya alışverişine yönelik bu talep şaşılacak bir şey değil. 

Pandemi döneminden kârlı çıkan mobilya perakendecilerinin en belirgin örneklerinden biri, fiziksel mağazası olmayan online mobilya satıcısı Wayfair (W) olmuştu. Bu durum, herkesin potansiyel olarak ölümcül bir virüse yakalanma endişesi taşıdığı bir dönemde şirketin oldukça işine yaradı.

Aşıların piyasaya sürülmesinden sonra virüs riski azaldığında, tüm mobilya mağazaları başka bir büyük sorunla karşı karşıya kaldı. Evet, insanlar alışveriş yapmak için mağazalara geri dönmeye istekliydi ancak talebin büyük bir kısmı öne çekilmişti. 

Bazı sadece dijital ve birçok geleneksel mobilya mağazası 2021’de büyük satışlar yaptı ancak mobilyaların dayanıklı olması ve tüketicilerin sık sık mobilyaya harcama yapmak istememesiyle bu rakamlar 2022 ve 2023’te oldukça düştü.

Bu durum Mitchell Gold + Bob Williams’ın tasfiye edilmesine, Z Gallerie’nin şu anda bu süreçten geçmesine ve Wayfair’in devasa borcu nedeniyle potansiyel iflas konuşmalarında yer edinmesine yol açtı. Wayfair hisseleri, ağustos ayındaki zirvesinden bu yana 42% değer kaybetti.

Wayfair’in borcu ve yaklaşık 100 yıldır New York’ta faaliyet gösteren özel mobilya perakende şirketi Ruby-Gordon Home’un geçtiğimiz günlerde iflas başvurusunda bulunması, mobilya perakendecilerini bir iflas dalgasının bekleyip beklemediği sorusunu gündeme getiriyor. 

“Zaman Daralıyor, Sermaye Çekiliyor”

Rapid Ratings CEO’su James Gellert, “Wayfair, bir zamanlar pandemi dönemindeki umut verici iş dalgalanmasının ardından şimdi kendisini tehlikeli sularda buluyor. Bol ve ucuz sermaye çağında, Wayfair ayakta kalmayı başardı. Ancak zaman daralıyor. Daha yüksek faiz oranları ve riskli piyasa ortamı sermayenin geri çekilmesine neden oluyor.” yorumunu yapıyor.

Online mobilya perakendecisi, Rapid Ratings’in Finansal Sağlık Derecelendirme ölçeğinde 19 puana sahip. Rapora göre bu, şirketi Rapid Ratings’in yüksek risk grubunun en alt yarısına yerleştiren ve “önümüzdeki 12 ay içinde tahmini temerrüt olasılığı 11,41% olan” oldukça kasvetli bir rakam.

Wayfair son altı ayda 401 milyon dolar kaybederken, bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde 697 milyon dolardı. Şirketin şu anda yaklaşık 3,4 milyar dolar varlığı ve 6 milyar dolar yükümlülüğü bulunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street