Borsa Yorumları

Sürücüsüz Araç Şirketi Mobileye Halka Arzı Hakkında Bilmen Gerekenler!

October 26, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Sürücüsüz Araç Şirketi Mobileye Halka Arzı Hakkında Bilmen Gerekenler!

Otonom otomobil teknolojisi alanında faaliyet gösteren Mobileye, ana şirketinden çok daha hızlı büyüyor.

Yatırımcılar yaklaşık bir yıldır Intel’in otonom araç teknoloji işletmesi Mobileye’ın yeniden yapılandırılması için gerekli olan mevzuatı tamamlamasını bekliyorlardı ve çip üreticisi geçen ay nihayet ilk halka arz (IPO) izahnamesini tamamladı.

Mobileye, otonom araçlar için kameralarda ve diğer sürücü destek sistemlerinde kullanılan çipler üretiyor ve bu pazarın 2030 yılına kadar üç kattan fazla büyüyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca otonom sürüş teknolojilerinin tümünü işletebilecek olan bir yazılım platformu da sunuyor.

Intel (INTC), yaklaşmakta olan resesyona ve sona ereceğine dair bir işaret vermeyen uzun soluklu küresel çip sıkıntısına rağmen şirketi halka arz ediyor. Mobileye 2017’de satın alındığından bu yana Intel için başarılı bir girişim olmasına rağmen, faaliyet gösterdiği alanın giderek kalabalıklaşması, rekabetçi hale gelmesi ve halka arzlar için zorlu bir pazara dönüşmesi, halka arz planını karmaşıklaştırıyor. 

Intel, yaptığı basın açıklamasında Mobileye’nin 41 milyon hissesini satarak 861 milyon dolar topladığını belirtti. Çip üreticisi, hisseleri 21 dolar ile halka arz dosyasında belirtilen 18-20 dolar aralığının bir dolar üzerinde sattı.

Böylece Mobileye; otonom sürüş teknolojileri ve gelişmiş sürücü destek sistemleri geliştiren şirket için Intel’in ödediği 15,3 milyar dolara kıyasla yaklaşık 10% daha yüksek olan 17 milyar dolar değerinde oldu. Öte yandan bu tutar, Intel’in Mobileye birimi için başlangıçta elde etmeyi umduğu 50 milyar doların epey altında. Bloomberg News, bu yılın başlarında Intel’in zor bir makro ortama rağmen Mobileye halka arzına devam edeceğini ve şirkete yaklaşık 30 milyar dolar değer biçtiğini bildirmişti. Intel halka arz sonrasında Mobileye’nin %94-95 hissesini elinde tutacak.

Intel’in bu halka arz sürecine hazır olduğunu göz önünde bulundurarak, yatırımcıların bu hızla büyüyen yarı iletken hissesine nasıl yaklaşması gerektiğini inceleyelim.

Fiyat İncelemesi

Intel, Mobileye’ı beş yıl önce 15,3 milyar dolara satın aldı ve işletme bu süre zarfında ana şirketini geride bıraktı. Mobileye ikinci çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla 41%’lik bir artışla 460 milyon dolar gibi rekor bir gelir elde ederken, Intel üç aylık satışlarda toplam 22%’lik bir düşüş açıkladı. 

Yılın başından bu güne Mobileye geliri, Intel gelirinin 14%’lük düşüşüne karşın 21% yükseldi. Şirket son beş yılda gelirini, yaklaşık 63%’lük bir bileşik yıllık büyüme oranıyla 200 milyon dolardan 1,4 milyar dolara çıkardı. 

Mobileye’ın satışlarının büyük kısmını sekiz araç üreticisine satılan çipler oluşturuyor. Hazırlanan izahnamede, ilk iki çeyrekteki gelirlerin 76%’sının bu müşterilerden geldiği ve en büyük üç müşterisi olan küresel otomobil parçası üreticileri ZF, Valeo ve Aptiv’ in sırasıyla 43 dolar, 15% ve 15% katkı sağladıkları belirtildi.

Mobileye büyüdükçe zararlarını azaltma imkanına da sahip oldu. Otonom araç teknolojisi şirketi 2019’da 328 milyon dolar olarak gerçekleşen kayıplarını geçen yıl 75 milyon dolara ve 2022’nin ilk altı ayı için ise 67 milyon dolara düşürdü.

Kayıplarda bu yıl için belirgin olan artış, gider kayıtlarındaki en büyük harcama kalemi olan araştırma ve geliştirme giderlerindeki artıştan kaynaklanıyor. Şirket, Ar-Ge çalışanlarının sayısını arttırdı ve Ar-Ge giderleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 39% artışla gelirlerden aldığı payı 37%’den 42%’ye çıkardı. 

Kalabalık Bir Pazar!

Tüm bunlar son derece umut vadedici. Mobileye, uzun soluklu bir büyüme rotasına girmiş gibi görünüyor ancak bazı riskler söz konusu.

Bugüne kadar engebelerle dolu bir yolda ilerleyen otonom araç pazarı, gerçekten hızla büyüyen ve halen yönünü tayin etmeye çalışan bir pazar. Bu alanda faaliyet gösteren öncülerden biri Tesla oldu ve bu teknolojinin olanaklarını geliştirirken (eskiden Mobileye’ın büyük müşterilerinden biriydi) bir takım korkunç başarısızlıklara da imza attı. 

Bu yılın başlarında, Temmuz 2021 ile Mayıs 2022 arasındaki dönemde kayıtlara geçen yaklaşık 400 araç kazasının (üçte ikisi Tesla’ya ait) beş ölüme ve altı yaralanmaya neden olduğu bildirilmişti. Otonom araçlar bir hayli mesafe kat etmiş olsalar da önlerinde halen uzun bir yol var. 

Ayrıca Mobileye, bu teknolojiyi mükemmelleştirmek adına çalışmalar yapan tek şirket değil. Tesla (TSLA), otonom araç alanında rakiplerinin Apple (AAPL) ve Sony (SONY) olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanındaki pazarlarda, hizmet olarak otomotiv mobilitesi (AMaaS) segmentinde üstünlük sağlama yarışı sürdüren Baidu, Cruise, Didi Chuxing, Waymo ve Zoox gibi isimlerin de yer aldığı kalabalık bir rakip şirket listesi mevcut.

Çip alanında ise Advanced Micro Devices (AMD), Ambarella (AMBA), Nvidia (NVDA) ve Qualcomm (QCOM) ile rekabet ediyor. Bunların çoğu Mobileye’a kıyasla çok daha büyük ve daha iyi finanse edilen şirketler ve sektöre yatırım yapan otomobil üreticilerinin tedarikçisi olma yolunda onu geride bırakabilirler.

Diğer Riskler

Daha önce de belirtildiği gibi, Intel’in Mobileye’ı arz etmeye çalıştığı pazar, zor bir pazar ve ayrıca ABD ile Çin arasında artmakta olan gerilimin oluşturduğu bir risk de söz konusu. Biden yönetimi sadece ABD’den değil Amerikan ekipmanlarının kullanıldığı herhangi bir yerden Çin’e yapılan çip ihracatları üzerinde yeni bazı kontrol tedbirleri uyguluyor. 

Mobileye, çip üstü EyeQ sistemlerinin tamamı için STMicroelectronics’e; STM ise bir alt yüklenici olarak büyük ölçüde Taiwan Semiconductor Manufacturing’e bağımlı. Taiwan ABD yasalarına uygun davranacağını belirtmiş olsa da, Çin ve Tayvan arasında yaşanabilecek potansiyel bir çatışmaya dair söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. 

Piyasadaki belirsizliğin bir yansıması olarak, Mobileye’ın halka arzındaki değerleme tahminleri düştü. Geçen yıl yeniden yapılandırma ihtimali ilk kez dile getirildiğinde, Intel’in Mobileye için 50 milyar dolarlık bir değerleme elde edebileceği yönünde tahminler yapılıyordu. Bu tahmin o zamandan bu yana 30 milyar dolara düştü.

Bu yıl özellikle teknoloji sektöründe halka arz kıtlığı yaşandı ve piyasanın şu anda olduğu gibi riskli olmayı sürdürmesi halinde Mobileye bölünme sonrasında tutunamayabilir. Intel, Mobileye’ın çoğunluk hissedarı sıfatını koruyacak olsa da, yatırımcılar bu halka arz fırsatını değerlendirmeden önce bir süre beklemeyi tercih edebilirler.

Mobileye hisseleri cazip hale gelecek gibi görünüyor ama henüz değil. Pazardaki kargaşa, süregelen tedarik zinciri sorunları ve jeopolitik dalgalanmalar, gelecekte daha iyi fiyatlanmaların gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

Sürücüsüz Araç Şirketi Mobileye Halka Arzı Hakkında Bilmen Gerekenler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Motley Fool