Borsa Yorumları

Milyarlarca Dolarlık Sektörde Öne Çıkan Çinli Hisse!

Şubat 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Milyarlarca Dolarlık Sektörde Öne Çıkan Çinli Hisse!

ABD’li oyun devleri Activision Blizzard (ATVI) ve Roblox (RBLX), uzun zamandır video oyunu sektöründe yatırımcıların favorisi durumunda. Ancak Goldman Sachs’ın sektörde bu isimlere alternatif olarak gördüğü başka bir yatırım seçeneği var.

Alternatif arayışının sebebi, ABD’nin ilgili kurumları tarafından Microsoft (MSFT)’un Activision’ı satın alma girişiminin anti-tröst gerekçesiyle engelleneceğinin bildirilmesi! Activision hisseleri şu anda Microsoft’un hisse başına 12 aylık ortalama 95 dolarlık teklifine kıyasla yaklaşık 20% daha ucuz bir seviyeden işlem görüyor.

Bu arada Morgan Stanley’den geçen ay yapılan bir açıklamada, yatırımcıların Roblox’taki pozisyonlarını kapatmaları tavsiye edilmiş ve bu yılki 37,3%’lük yükselişinin ardından daha fazla yükselme potansiyelinin sınırlı olduğu kaydedilerek hissenin notu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine indirilmişti.

Alternatif Tercih

Bu manzara karşısında Goldman, dünyanın en büyük online oyun pazarı olan Çin’de oyun sektöründeki hızlı büyümeyi dikkate alarak teknoloji devi Tencent (TME)’ı tercih ediyor.

Lincoln Kong liderliğindeki Goldman analistleri 31 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Rakipsiz WeChat ekosistemi, oyun alanındaki liderliği ve video hesapları, uluslararası oyunlar ve “hizmet olarak yazılım” genelinde yeni büyüme faktörleri göz önüne alındığında Tencent, Çinli internet şirketleri arasında en benzersiz yapılanmaya sahip isimlerden biri olmayı sürdürüyor. Tencent’ın yatırımcılara avantajlı bir risk-ödül oranı sunmaya devam edeceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Goldman’a göre Tencent’ın oyun alanından elde ettiği geliri 2024’e kadar yıllık bazda 9% oranında arttıracağı ve 2030 itibarıyla toplam gelirinin yaklaşık 30%’unu uluslararası oyun satışlarından elde edeceği tahmin ediliyor.

Bankanın hisse için belirlediği 434 Hong Kong doları (55,30 dolar) seviyesindeki fiyat hedefi, 2 Şubat tarihindeki kapanış fiyatına kıyasla 13,3%’lük bir yükselme potansiyeli anlamına geliyor.

Goldman’ın açıklamasında son dönemdeki keskin ralliye rağmen hissenin halen 5 yıllık ortalama F/K oranının altından işlem görmekte olduğu belirtildi.

Milyarlarca Dolarlık Bir Fırsat

Oyun dünyası ile ilgili veri analizi yapan Newzoo verilerine atıfta bulunan Goldman’a göre, Çin’in online oyun sektörü 650 milyon kullanıcı ve 2022’de sağladığı 45 milyar dolar gelir ile dünyanın en büyük oyun pazarına dönüştü.

Küresel oyun gelirlerindeki artış 2022 yılında bir dizi faktör tarafından baltalanmış olsa da Goldman, pazarın 2023 yılında 5% ve 2024 yılında 7% oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Bankadan yapılan açıklamada, bu nedenle sektörün 2026’ya kadar katlanarak büyümeye hazır olduğu ve küresel online oyun gelirinin yıllık 4,4%’lük bir bileşik artış oranıyla 2026’da 284 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğü belirtildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti