Borsa İstanbul Notları

Migros Bilanço Değerlendirmesi: Marjlarda Enflasyon Muhasebesi Etkisi

May 24, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Migros Bilanço Değerlendirmesi: Marjlarda Enflasyon Muhasebesi Etkisi

Migros 2024’ün ilk çeyrek mali tablolarında cirosunu 12% artırmayı başardı. 

Fakat enflasyon muhasebesiyle beraber gıda perakendesi sektöründe gördüğümüz 6%’nın üstünde FAVÖK marjları, stokların stok gün sayısı kadar enflasyon katsayısıyla filtrelenmesiyle düşmesine sebep oldu.

Migros’un ilk çeyrek sonuçlarına göre FAVÖK marjı 1,25%, brüt kâr marjı ise 20,35% olarak gerçekleşti.

FAVÖK marjlarındaki bu daralma enflasyon muhasebeli tablolara göre geçen yılın ilk çeyreğine göre FAVÖK’ün 37%, net kârın ise 48%’e daralmasına sebep oldu.

Migros’un online tarafta yaptığı yatırımlar; Migros Yemek, Migros Hemen gibi online uygulamalarının yatırım sürecinde olması marjlara ek bir baskı getirmiş gibi gözüküyor.

Çarpanlar Sektörel Rakiplerden Uzaklaşıyor

Şirketin F/K oranı açıklanan bilanço sonrası 9,94’ten 11,1 seviyelerine geldi. Net kârın net parasal pozisyondan gelen 5,7 milyar TL’lik gelir ile F/K oranının bu denli yükselmesi göze çarpıyor. Fakat net parasal pozisyon gelirinde stok etkisini göz ardı etmemek gerekiyor.

Finansman gideri öncesi faaliyet zararının 3,2 milyar TL olması operasyonel tarafta yatırımcılar için soru işareti bıraktı.

Şirketin FD/FAVÖK oranı, açıklanan bilanço sonrası 26,32’den 29,47’ye yükseldi.

Şirketin Net Borç/FAVÖK oranında önemli bir değişiklik olmadı. Fakat bunun ana sebebi net nakit pozisyonunu artırmasından değil, FAVÖK’ün daralmasından kaynaklandığı gözüküyor.

Çünkü 2023’ün son çeyrek bilançosunda yaklaşık 3 milyar TL net nakdi olan Migros 2024’ün ilk mali tablolarına göre 1,4 milyar TL net nakdi bulunmakta.

Gıda Perakendeciliği sektörünün ortalama F/K oranı 14,21, ortalama FD/FAVÖK oranı ise 16,04 olarak baktığımızda; operasyonel kârın sektörün gerisinde kaldığını görüyoruz.

F/K tarafında ise sektöre göre daha makul seviyelerde olsa da net parasal pozisyondan gelen gelir sayesinde olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat net parasal pozisyon kazancının önemli bölümü şirketin stok etkisinden geliyor.

Migros Bilanço Değerlendirmesi: Marjlarda Enflasyon Muhasebesi Etkisi

Enflasyon Muhasebesi Uygulanmamış Sonuçlar Güçlü

Enflasyon muhasebesi, özellikle direkt al-sat işi yapan ticari işletmeler için marjlarda büyük baskı yarattı.

Migros’un yatırımcı sunumunda enflasyon muhasebesi uygulanmamış sonuçlara göre şirketin FAVÖK’ü 3,76 milyar TL, net kârı ise 597 milyon TL olarak gerçekleşti.

Güçsüz Çeyrekler Geride Kaldı

Migros’un öne çıkan en güçlü dönemi yaz ayının gelmesiyle beraber 2. ve 3. çeyrekler olarak karşımıza çıkıyor. 

Tatil yerlerinde güçlü konumu bulunan Migros’un ayrıca asgari ücretin geçen yıla göre bu yaz artırılmayacak olmasıyla birlikte çarpanları daha makul seviyelere ulaşabilir.

İlk çeyrekte perakendecilerde asgari ücret zamlarının etkisi görülmüştü. Ücret artışının etkisi diğer çeyreklerde sınırlı olarak absorbe edilebilir. 

Stok tutma seviyesi, 50+ seviyelerinden kurtulmuş gözüküyor. Enflasyon muhasebesinin mali tablolara negatif etkisinden ayrışmak için özellikle stok devir hızının artırılması önem taşıyor.

Mağaza Büyümeleri ve Pazar Kazanımı Devam Etti

2024 itibari ile 3.363 olan mağaza sayısı, şirketin KAP’ta açıkladığı Nisan ayı verilerine göre 3.431 seviyesine yükseldi. Özellikle online tarafta açılan Migros Jet ve Mion tarafında büyüme hız kesmedi.

Şirket 2023 ilk çeyrek sonuçlarına göre hızlı tüketim ürünlerinde pazar payını 9,4’ten 9,5’e 10 baz puan artırdı. 

Yatırımlar Meyvesini Verecek mi?

Şirket online tarafta Migros Hemen, Migros One, Mion, Mimeda ve paket taşımacılığı için Paket Taxi şirketleriyle yaptığı yatırımlar pazar payının artmasındaki en önemli sebeplerden birisiydi. 

Aynı zamanda şirket fintech alanında MoneyPay elektrikli şarj istasyonu sektöründe ise Migen ile yatırımlar yapıyor. 

Migros One adı altında şirketin sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine oranla 49% yükseldi. MoneyPay tarafında ise 301% işlem adedinde artış gözükmekte.

Şirket 2024 Beklentilerini Koruyor

Şirket enflasyon muhasebesi dahil beklentilerinde reel anlamda tek haneli büyüme bekliyor. Enflasyon muhasebesi ile birlikte 1%-2% seviyelerinde olan FAVÖK marjını ise iyileştirmeyi hedefliyor. 

Şirket yıldan yıla 250 mağaza açılışı ile 7% mağaza büyümesi hedefini korurken 2024 yılında toplamda 8,5 milyar TL yatırım yapmayı planlıyor.

Migros Bilanço Değerlendirmesi: Marjlarda Enflasyon Muhasebesi Etkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Kaynak: Fintables, Migros, KAP