Bültenler

Gitlab Halka Arzına Doğru

October 14, 2021 • 8 dakika okuma süresi
Gitlab Halka Arzına Doğru

Geçtiğimiz sene için halka arzların yılı demiştik ama daha şimdiden 2021 yılı toplamda fiyatlanan 250 halka arz ile 2020’yi (218) geçmiş durumda. Bu senenin birçok ilgi çeken halka arzı olsa da özellikle yazılımcıların dikkatini üzerinde toplayanlardan biri GitLab oldu.

Web tabanlı bir yazılım platformu olan GitLab, 14 Ekim Perşembe günü Nasdaq’ta listelenmek üzere halka arz (IPO) başvurusunda bulundu. 800,8 milyon dolarlık halka arz büyüklüğü ile GitLab, bu haftanın en büyük halka arzı olacak.

Bugünkü GitLab araştırma yazımızda, önce şirketin halka arzını inceleyeceğiz. Daha sonra sırasıyla şirketi, gelir modelini, finansal verilerini ve bulunduğu sektörü ele alacağız.

Her zamanki gibi görüş ve önerilerini duymaktan mutluluk duyarız!

Keyifli okumalar.

🔔 Tüm Detaylarıyla GitLab Halka Arzı

Şirket halka arzınına dair ilk duyurusunu 55 – 60 dolar arasında yaparken, halka arz gününe doğru borsada işlem göreceği fiyatı ve dolayısıyla şirket değerlemesi de yükseldi.

13 Ekim itibarıyla şirket, hisse başına fiyatı 77 dolar olarak belirleyerek, 10,4 milyon A sınıfı hissesinin satışı aracılığıyla 800 milyon doların üzerinde arz yapmayı hedefliyor. Halka arz sonrası şirketin hedef değerlemesi ise yaklaşık 11 milyar dolar olarak öngörülüyor.

GitLab, halka arz sonrası Nasdaq’ta “GTLB” hisse sembolü ile işlem görecek.

 • 💵 Halka Arz Gelirleri ve Temettü Hedefi?

Şirketin SEC’e sunduğu raporun temettü bölümünde, GitLab’in temettüye dair görüşleri şöyle belirtiliyor:

“Sermayemiz üzerinden hiçbir zaman nakit temettü beyanını ve ödemesini şu ana kadar gerçekleştirmedik. Şu anda mevcut olan tüm sermaye ve fon birikimimizle bu birikimin gelecekteki kazançlarını şirketin hedef ve planları üzerinde kullanma niyetindeyiz. Öngörülebilir bir gelecekte ise sermayemiz üzerinde herhangi bir temettü ödemesi gerçekleştirmeyi düşünmüyoruz.”

 • 🗳 Oy Hakkı?Şirketin halka arz ile sunacağı her bir hisse senediyle GitLab yatırımcıları “1 oy” hakkına sahip olacaklar.GitLab yönetim kurulunun, yatırımcıların oylamasına sunacağı kararlarda, Midas üzerinden GitLab hissesi almış yatırımcılar hesaplarındaki hisse adedince oy kullanabilecekler.

📊 GitLab’in İş Modeli Nedir?

GitLab platformu, tek bir kod tabanı ve arayüzden oluşuyor. Birleşik veri modeli, yazılım geliştirme, operasyon, IT, güvenlik ve geliştirici ekiplerini bir araya getirerek ortak bir platformda iş geliştirme imkânı sunuyor.

 • Ek olarak, yazılımcıların kodlarını paylaşmalarına ve yönetmelerine imkân sağlayan bir iş birliği platformu olduğunu da söyleyebiliriz.
Gitlab Halka Arzına Doğru

Şirket, SEC’e sunduğu raporda iş modellerine dair şöyle diyor: “DevOps Platformu, yazılım geliştirme sürelerini haftalardan dakikalara indirerek müşterilerimizin bir değer üretme ve yenilik yapma becerilerini hızlandırıyor.

Şirketin bünyesinde 2021 itibarıyla toplamda 1.350 çalışanı bulunuyor.

🌎 GitLab’in ABD dışında doğrudan kendi ekibiyle faaliyet gösterdiği ülkeler arasında; Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya, Fransa, İrlanda, Japonya, Güney Kore, Kanada, Singapur ve Avustralya bulunuyor. Şirketin aynı zamanda dolaylı olarak yan kuruluşları ile 65’ten fazla ülkede ekip üyeleri bulunuyor. Ayrıca şirketin Çin’de kurduğu bir ortak girişim projesi de var.

 • Şirket halka arz sunumunda gelecekteki faaliyetlerini uluslararası ölçekte daha fazla genişletmeyi planladığından bahsediyor.

💸 GitLab Gelirleri Nereden Geliyor?

GitLab, abonelik tabanlı bir ücretlendirme politikasına sahip. Bedava, Premium ve Ultimate paketler olmak üzere şirketin 3 farklı abonelik modeli bulunuyor.

👉 Bedava olan versiyonda, kullanıcılar eksiksiz bir şekilde DevOps platformuna erişirken, aylık 19 dolarlık Premium paket veya aylık 99 dolarlık Ultimate paketle kullanıcılar daha fazla işlevselliğe ulaşıyor.

 • Kullanıcıların abonelik paketlerine gelen ek özelliklerin ücretlendirme politikası ise 1000 dakika başına 10 dolar olarak işliyor. Yani bu özelliklerin kullanımları, zaman bazlı olarak çalışıyor.

💻 GitLab, dünya genelindeki yazılım geliştiricileri kendi platformunu kullanıp katkı sağlamaya teşvik etmek için, ücretsiz abonelik modelini kullanıyor. Bu sayede, geliştiricilerin zamanla GitLab platformunu kullanan ücretli abonelere dönüşmesi hedefleniyor.

Gitlab Halka Arzına Doğru

GitLab’in SEC’e halka arzı için sunduğu raporu incelediğimizde, şirketin son 2 sene içerisinde gelirlerini düzenli bir şekilde artırdığını ve gelecek sene içerisinde de buna devam etmeyi öngördüğünü anlıyoruz.

 • 📈 Ek olarak şirket; 2019-2020 arasında %87’lik bir büyüme yakaladığı gibi, bu senenin ilk yarısında da 2020’ye kıyasla gelirini %69 büyütmeyi başarmış.

Öte yandan bir şirketin finansal sağlığını ölçebilmek için toplam gelir miktarı ne yazık ki yeterli bir veri sunmuyor bize.

Daha detaylı bir inceleme yapmak adına şirketin finansal performansına baktığımızda, GitLab’in toplam gelirlerinin yanında brüt kârını da artırmasına karşın, net zararının da arttığını görüyoruz. Şirketin yayınladığı finansal raporlarda net zararın nedenleri arasında artan Ar-Ge harcamaları ve pazarlama maliyetleri gözüküyor.

 • 📊 Örneğin, şirketin 2019 yılında Ar-Ge ve pazarlama aktivitelerine harcadığı toplam miktar 158,58 milyon dolar iken, 2020 yılında bu rakam 260,72 milyon dolara yükselmiş.
Gitlab Halka Arzına Doğru

Şirketin yükselen maliyetleri hakkında aldığı önlemlere yönelik elimizdeki tek veri, şimdilik 2021’in ilk 6 aylık sonuçlarında gözüken pazarlama maliyetlerinin (83 M) net gelirinden (94,44 M) daha düşük olması.

📌 Şirketin “temel müşterisi” olarak nitelendirdiği, yıllık getirisi 5 bin doların üzerinde olan müşteri grubunun büyüme rakamları ise şöyle:

Gitlab Halka Arzına Doğru

💰 Kârlılığı Nasıl?

GitLab’in brüt kâr marjı (gelirinin ne kadarının kâr olduğunu gösterir) her ne kadar %88 civarında seyretse de şirketin 2020’de uğradığı 192 milyon dolarlık net zarar, geçen seneyi kârla kapatamadığını gösteriyor.

 • ❗️ Öte yandan, şirketin zarar oranı 2021 yılında azaldı ve şirket bu senenin ilk yarısında 69 milyon dolarlık bir zarar paylaştı.
Gitlab Halka Arzına Doğru

👀 Sektöre Bakış

Dünya genelinde yazılımcıların kullandığı kodlama/geliştirme araçlarına baktığımızda, yazılımcıların %85’inin “Git” platformlarını kullanmasıyla sektörün diğer yazılım geliştirme araçları arasında lider konumda olduğunu görüyoruz.

 • 🧑‍💻 Ek olarak, Stack Overflow tarafından yapılan bir ankete göre, geliştiricilerin %87’sinden fazlası yazdıkları kodu kontrol etmek için Git platformlarını kullanıyor.
Gitlab Halka Arzına Doğru

⚔️ Sektörde birçok rakip bulunsa da GitLab’in en büyük rakibinin, Microsoft tarafından 2020’de 7,5 milyar dolara satın alınan GitHub olduğunu görüyoruz. Burada dikkat çekici olan nokta ise şu: GitLab’in halka arzındaki yaklaşık 11 milyar dolarlık değerlemesinin, sektörün en büyük oyuncularından GitHub’ın 2020’deki satın alım değerinden daha yüksek olması.

SaaS (Yazılım Hizmeti) sektörü henüz 15-20 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, sektörün geleceğini belirleyen dijital dönüşüm, kurumsal dünyada karşılaştığı hızlı adaptasyonla sektörün büyümesine katkı sağlıyor.

🔜 Sektörün geleceğine yönelik diğer önemli noktalar:

 • Kurumsal yazılım ve uygulamaların geliştirilmesiyla hızlanan dijital dönüşüm, sektör bağımsız şekilde, bütün işletmeler için adım adım bir zorunluluk haline geliyor.

Özellikle pandemi dönemiyle hızlanan iş modellerinin dijitalleşmeye başlaması, işletmeleri dijitalleşmenin yollarını aramaya itiyor.

 • İş yönetim süreçlerinde zamanlama da bir başarı unsuru.

Yeni yazılımları teslim etmek için iş süreçlerini aydan haftaya, hatta saat ve dakikalara indirmek, organizasyonel hedefleri tutturmaları ve işletmelerin sektörel rekabet güçlerini korumaları için kritik öneme sahip oluyor.

👉 Bu noktada GitLab, GitHub veya Bitbucket türevi uygulamalar da SaaS sektöründe önem kazanıyor.

🕰 Dünden Bugüne GitLab

2014: GitLab kuruldu.

2017: Yıllık 100 bin doların üzerinde getiri sağlayan ilk müşteri kazanımı gerçekleşti.

2018: Aylık ücreti 99 dolar olan “Ultimate Tier” abonelik modeli yayınlandı.

2018: Yıllık 100 bin doların üzerinde getiri sağlayan müşteri sayısı 20’ye yükseldi.

2019: Yıllık 1 milyon doların üzerinde getiri sağlayan ilk müşteri kazanımı gerçekleşti.

2020: Binin üzerinde geliştirici, platformu kullanmaya başladı.

2020: Kurumsal satış takımı oluşturularak yıllık 100 bin doların üzerinde getiri sağlayan müşteri sayısı 100’e ulaştı.

2020: Amazon Web Service, Google Cloud ve ulusal sistem entegrasyonları ile partnerlik oluşturuldu.

2021: Yıllık 1 milyon doların üzerinde getiri sağlayan müşteri sayısı 20’ye, yıllık 100 bin doların üzerinde getiri sağlayan müşteri sayısı ise 200’e ulaştı.

2021: 30 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı sayısına ulaşıldı.

📂 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

GitLab’s IPO Filing to SEC

Nasdaq – GitLab

GitLab Announces Launch of Initial Public Offering

Gitlab stock price, funding rounds, valuation and financials

Programming/development tools used by software developers worldwide from 2018 to 2021

Company Website

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı